Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kazimierz Mirecki

Chcę dodać własny artykuł

Kazimierz Mirecki

Kazimierz Mirecki, znany również jako Kazimierz, Żmuda, Tadeusz, urodził się 10 kwietnia 1910 roku w Ulanowie, a zmarł 1 kwietnia 1999 roku w Chicago. Był aktywnym członkiem kilku organizacji narodowych, w tym Młodzieży Wszechpolskiej, Stronnictwa Narodowego oraz Narodowo-Ludowej Organizacji Wojskowej (NOW) i Armii Krajowej (AK).

Życiorys

Kazimierz był synem Dominika i Pauliny, miał trzech rodzeństwa. Uczył się w gimnazjach w Nisku i Borszczowie, gdzie zdał maturę. Po ukończeniu nauki pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a w połowie lat 30. rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Działalność w ruchu narodowym rozpoczął od przynależności do Młodzieży Wszechpolskiej i Stronnictwa Narodowego.

Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w konspirację. W 1939 roku został komendantem Okręgu Rzeszowskiego NOW, a w 1940 podporządkował się Zarządowi Głównemu SN, stając na czele Okręgu Rzeszowskiego Organizacji Wojskowej SN. Był również redaktorem oficjalnego organu prasowego „Szczerbiec”. Mimo że nie popierał scalenia z AK, podporządkował się umowie scaleniowej, a w 1943 roku otrzymał awans na podporucznika.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich był przeciwny ujawnieniu struktur konspiracyjnych. W 1944 roku wydał rozkaz, aby organizacje i oddziały NOW-AK przeszły do głębokiej konspiracji. W 1945 roku wznowił działalność Okręgu Rzeszowskiego NZW (NOW) oraz utworzył komendę oddziałów leśnych NZW. Po wojnie został aresztowany przez UB, ale po kilku dniach został zwolniony. W grudniu 1945 roku opuścił Polskę, a następnie osiedlił się w Kanadzie, a później w USA, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i politycznym.

Kazimierz Mirecki zmarł 1 kwietnia 1999 roku w Chicago. Jego prochy zostały przewiezione do Polski i złożone w rodzinnym grobowcu w Racławicach. Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Order Virtuti Militari V klasy oraz Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

Bibliografia

  • Krzysztof Kaczmarski, Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie 1939–1944, Rzeszów 2003.
  • Krzysztof Kaczmarski, Saga rodu Mireckich, Biuletyn IPN, nr 8–9/2007, s. 137–153.