Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wielka Armada

Chcę dodać własny artykuł

Wielka Armada

Wielka Armada, znana również jako Hiszpańska Armada, to flota hiszpańska, która w 1588 roku podjęła nieudaną próbę inwazji na Anglię.

Przyczyny i powstanie

W drugiej połowie XVI wieku angielscy korsarze nasiliły ataki na hiszpańskie linie komunikacyjne do Indii Zachodnich. Królowa Elżbieta I wspierała powstańców w Niderlandach Hiszpańskich oraz angielskich katolików, co prowadziło do konfliktu z Hiszpanią. W listopadzie 1586 roku Hiszpania rozpoczęła przygotowania do wyprawy, a dowódcą floty mianowano admirała Álvaro de Bazána. Plany obejmowały dużą operację desantową, jednak ze względu na koszty ograniczono flotę do 130 okrętów.

Uzbrojenie i charakterystyka

Flota hiszpańska składała się z 130 okrętów, w tym galeonów i statków zaopatrzeniowych, podzielonych na 7 eskadr. Flota liczyła ponad 31 500 ludzi, w tym żołnierzy i marynarzy. Hiszpańskie okręty były słabo przystosowane do walki na dużych odległościach, a ich artyleria miała niską szybkostrzelność.

Flota angielska

Angielska flota składała się z 34 okrętów, które były szybsze i bardziej zwrotne niż hiszpańskie galeony. Ich artyleria była bardziej efektywna dzięki lepszej mobilności i szybkostrzelności.

Zmagania

W kwietniu 1587 roku Francis Drake przeprowadził atak na Kadyks, co opóźniło wyprawę Armady o rok. W maju 1588 flota hiszpańska wyruszyła w morze, ale napotkała sztormy i problemy z zaopatrzeniem. Po przybyciu do Anglii armada zastała angielską flotę w gotowości do walki.

Bitwa pod Gravelines

Bitwa miała miejsce 8 sierpnia 1588 roku, gdzie Hiszpanie, mimo początkowych strat, zdołali zorganizować obronę. Anglicy, korzystając z przewagi w artylerii, skutecznie osłabiali hiszpańskie okręty, co doprowadziło do chaosu w ich szyku.

Ostateczna zagłada

Po bitwie flota hiszpańska, osłabiona i zdezorientowana, postanowiła wrócić do Hiszpanii, co okazało się katastrofalnym błędem. W wyniku sztormów i ataków angielskich okrętów, wiele jednostek zatonęło lub zostało zniszczonych. Ostatecznie, z 130 okrętów do Hiszpanii powróciło jedynie 65, a straty w ludziach szacuje się na 12-20 tys.

Podsumowanie

Klęska Wielkiej Armady osłabiła hiszpańską dominację morską, a Anglia zaczęła umacniać swoją pozycję na morzach. Mimo tego, Hiszpania pozostała potęgą kolonialną, a wydarzenia z 1588 roku zmieniły sposób prowadzenia wojen morskich w Europie.