Józef Drelichowski
Józef Drelichowski, ps. „Hen”, „Czartoryski”, urodził się 10 lutego 1891 roku w Zwiniaczu, zmarł 12 kwietnia 1977 roku w Krakowie. Był oficerem wojska, uczestnikiem wielu konfliktów zbrojnych oraz członkiem organizacji niepodległościowych.
Życiorys
Drelichowski pochodził z ziemiańskiej rodziny. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Trembowli i Lwowie, zdał maturę w 1909 roku. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie, gdzie uzyskał absolutorium w 1914 roku. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej, osiągając stopień porucznika.
Po wojnie, wstąpił do Wojska Polskiego, biorąc udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W 1920 roku awansował na kapitana. Uczestniczył w III powstaniu śląskim jako dowódca 12 Zabrzańskiego pułku. Po służbie w różnych pułkach, w 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku z powodów politycznych.
W 1939 roku, po klęsce wrześniowej, zaangażował się w działalność konspiracyjną. Pełnił funkcje w Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i Armii Krajowej (AK), a w 1943 roku awansował na majora. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Polski jako repatriant i kontynuował działalność niepodległościową w NZW.
W 1946 roku ożenił się ze Stefanią Lelito. Pracował w różnych instytucjach, w tym w Prezydium Miejskiej i Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. Zmarł w 1977 roku, a jego miejsce pochówku znajduje się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Walecznych
- Złoty Krzyż Zasługi
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
- Srebrny Krzyż Zasługi
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
- Medal Zasługi Wojskowej (Austro-Węgry)
- Srebrny Medal Waleczności I i II klasy (Austro-Węgry)
- Krzyż Wojskowy Karola (Austro-Węgry)
Podsumowanie
Józef Drelichowski był znaczącą postacią w historii Polski, uczestnicząc w wielu konfliktach i organizacjach niepodległościowych. Jego życie to przykład zaangażowania w walkę o wolność, zarówno w czasie I wojny światowej, jak i w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej.