Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ortodoksyjny Zakon Obrońców Bożego Grobu

Chcę dodać własny artykuł

Początki Bractwa Obrońców Bożego Grobu

Bractwo Obrońców Bożego Grobu ma swoje korzenie w IV wieku, kiedy to cesarzowa św. Helena oraz cesarz św. Konstantyn ufundowali Kościół Bożego Grobu w 326 roku. Początkowo nazywano je Zakonem Spoudaeoi, a jego członkami byli mnisi. Z biegiem czasu, w obliczu islamskich najazdów, mnisi ci musieli bronić Kościoła w Jerozolimie. Zakon przyjął religijną regułę św. Bazylego, a jego opiekunem był patriarcha Jerozolimy.

Okres Krzyżowców

Po zdobyciu Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 roku, Gotfryd z Bouillon utworzył zakon Ordo Canonicorum Regularium Custodum Sacrosant Sepulchri Domini Hierosolymitani. Kapituła składająca się z duchownych i rycerzy zajmowała się oprowadzaniem pątników oraz obroną Grobu Chrystusa. Z biegiem lat rolę dominującą zaczęli odgrywać kapłani.

Rozwój w Europie

Po upadku Królestwa Jerozolimy zakon przeniósł swoją działalność do Europy, szczególnie do Perugii, gdzie mieściła się siedziba przeora generalnego. Bożogrobcy propagowali kult Grobu Pańskiego oraz angażowali się w działalność charytatywną.

Kryzys i reaktywacja

W 1453 roku po upadku Konstantynopola, patriarcha Jerozolimski uzyskał potwierdzenie zwierzchności Prawosławnego Bractwa nad świętymi miejscami Ziemi Świętej. Zakon łaciński przeszedł kryzys, a w 1489 roku papież Innocenty VIII inkorporował go do zakonu joannitów. Mimo że zakon zniknął z wielu krajów europejskich, przetrwał w Hiszpanii i Polsce. Reaktywację łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847 roku oraz reformy w XX wieku przyczyniły się do jego odrodzenia.

Współczesne Bractwa Bożogrobców

Ortodoksyjne Bractwo

Obecnie prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III pełni rolę przewodniczącego mniszego Bractwa Bożego Grobu. Bractwo to ma swoją odznakę – złoty krzyż grecki na czerwonej wstędze. Wśród rycerzy znaleźli się znani politycy, w tym prezydenci USA i Rosji.

Bożogrobcy łacińscy

Rycerski zakon bożogrobców działa obecnie w 40 krajach. Jego wielkim mistrzem jest kardynał Fernando Filoni. Zakon wspiera katolików w Ziemi Świętej, a także prowadzi blisko 100 szkół, które są dostępne dla dzieci niezależnie od ich pochodzenia czy wyznania.