Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kościół św. Jakuba w Toruniu

Chcę dodać własny artykuł

Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu – dawna fara Nowego Miasta Torunia, usytuowana przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego.

Historia

Budowę kościoła rozpoczęto w 1309 roku, a projekt zrealizowano na przełomie XIII i XIV wieku. Chór został ukończony około 1320 roku, a kościół oddano do użytku około 1340 roku. Kamień węgielny położył biskup Herman.

Kościół wyróżnia się charakterystyczną bryłą oraz bogactwem detali architektonicznych, będąc jednym z najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego. W jego wnętrzu znajdują się cenne malowidła z XIV-XV wieku, mistyczny krucyfiks, figura Matki Boskiej oraz późnogotycki obraz Pasji toruńskiej.

Od 1557 roku był użytkowany przez ewangelików, a od 1667 roku przez benedyktynki. W 2021 roku kościół został podniesiony do rangi sanktuarium.

Wymiary kościoła to: długość 53 m, wysokość nawy głównej 20,65 m, wysokość wieży 49 m.

Inskrypcje na murach kościoła

Na zewnętrznej stronie prezbiterium umieszczono inskrypcję w języku łacińskim, informującą o poświęceniu chóru kościoła świętym Jakubowi i Filipowi.

Wnętrze

Wnętrze kościoła skrywa bogaty zbiór zabytków, w tym:

  • XIV-wieczny krucyfiks mistyczny
  • Malowidła ścienne z XIV wieku
  • Figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV wieku
  • Późnogotycki obraz pasyjny z ok. 1480-1490
  • Prospekt organowy z 1611 roku
  • Obraz Sąd Ostateczny z 1603 roku

Wśród barokowych elementów znajdują się ołtarze z XVIII wieku oraz ozdobny łuk tęczowy z 1733 roku. Neogotyckie witraże w prezbiterium wykonano w latach 1913-1914. W kościele znajdują się także epitafium biskupa Adolfa Piotra Szelążka, pochowanego w tym miejscu.

Podsumowanie

Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu jest nie tylko ważnym obiektem sakralnym, ale także cennym zabytkiem architektury gotyckiej, który zachwyca bogactwem detali i historycznymi skarbami.