Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Przewóz (powiat żarski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Przewóz – Informacje ogólne

Przewóz (łuż. Přibuz, niem. Priebus) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Przewóz, nad Nysą Łużycką. Miejscowość jest siedzibą gminy. Do 1945 roku Przewóz posiadał status miasta, a w latach 1975–1998 administracyjnie należał do województwa zielonogórskiego. W 2007 roku zlikwidowano drogowe przejście graniczne Przewóz–Podrosche w wyniku przystąpienia Polski do strefy Schengen.

Toponimia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1613 roku, kiedy to Mikołaj Henel w swojej pracy Silesiographia użył łacińskiej nazwy Pribusium. W 1847 roku Józef Lompa wymienił polską nazwę Przewóz oraz niemiecką Priebus.

Historia

Przewóz ma długą historię, związaną z Górnymi Łużycami. W 1018 roku Bolesław Chrobry przyłączył go do Polski. W średniowieczu istniała tu słowiańska osada położona na ważnych szlakach handlowych. W XIII wieku miejscowość została nadana rodzinie von Packów przez piastowskiego księcia Henryka Brodatego. Przewóz przeszedł przez różne administracyjne zmiany, w tym do Księstwa żagańskiego w 1413 roku. Po II wojnie światowej, w wyniku zniszczeń, Przewóz został zdegradowany do rangi wsi. W latach 1945–1991 stacjonowała tu strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a w 1995 roku otwarto przejście graniczne z Niemcami.

Osoby związane z Przewozem

  • Johann Gottlob Worbs (1760–1833) – historyk Śląska i Łużyc, związany z Przewozem.

Zabytki

W miejscowości znajdują się zabytki wpisane do wojewódzkiego rejestru:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP – gotycki z XV wieku.
  • Baszta – wieża zamkowa z XIV wieku, pozostałość gotyckiego zamku z XIII wieku, znana jako „Wieża głodowa”. Zmarł w niej książę żagański Baltazar I.
  • Cmentarz żydowski.

„`