Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland (ARD)
ARD, powołana 5 sierpnia 1950 roku, jest jednym z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie. Działa jako związek regionalnych nadawców publicznych w Niemczech, z budżetem wynoszącym prawie 7 miliardów euro i ponad 22 tysiącami pracowników. ARD rozpoczęła nadawanie programów telewizyjnych w 1963 roku, a jej pierwszym kanałem był Das Erste. Obecnie jest największą publiczną siecią nadawczą na świecie.
Członkowie ARD
ARD składa się z dziesięciu niemieckich nadawców publicznych, w tym dziewięciu regionalnych i jednego wyspecjalizowanego w programach dla zagranicy. Członkowie współpracują, tworząc kanały ogólnoniemieckie oraz wymieniając materiały regionalne. Wspólnie utrzymują również sieć korespondentów zagranicznych.
- WDR (Nadrenia Północna-Westfalia)
- BR (Bawaria)
- RBB (Berlin i Brandenburgia)
- SWR (Nadrenia-Palatynat i Badenia-Wirtembergia)
- MDR (Turyngia, Saksonia i Saksonia-Anhalt)
- NDR (Dolna Saksonia, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn)
- HR (Hesja)
- SR (Saara)
- RB (Brema)
- Deutsche Welle (nadawca dla zagranicy)
Kanały telewizyjne
ARD produkuje cztery ogólnoniemieckie kanały telewizyjne, w tym Das Erste oraz trzy kanały dostępne wyłącznie w cyfrowej dystrybucji (One, tagesschau24, ARD-alpha). Wspólnie z ZDF, ARD tworzy także kanały tematyczne Kika i Phoenix oraz bierze udział w międzynarodowych projektach telewizyjnych, takich jak arte i 3sat.
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona ARD
- Informacje na temat ARD w niemieckich Wikinews