Agawa sizalowa
Agawa sizalowa (Agave sisalana) to roślina z rodziny agawowatych, uprawiana na całym świecie. Jest trzecią najważniejszą rośliną włóknodajną, ustępującą jedynie bawełnie i jucie. Roślina ta naturalizowała się w Afryce, Australii, na Hawajach i Karaibach.
Morfologia
- Pokrój: Bylina osiągająca do 2 m wysokości (z kwiatostanem do 10 m).
- Liście: Ogromne, mięsiste, ciemnozielone, osiągające długość do 2 m, o kształcie równowąskolancetowatym i kolcu na końcu. Tworzą rozetę liściową.
- Kwiaty: Kandelabrowy kwiatostan na szczycie łodygi, z żółtobiałymi, pachnącymi kwiatami. Kwiaty mają rurkowaty okwiat z 6 łatkami, 1 słupek i 6 pręcików. Agawa zakwita tylko raz w życiu i po przekwitnięciu obumiera.
Zastosowanie
- Roślina włóknodajna: Wytwarza włókna zwane sizalem, które są wytrzymałe i używane do produkcji lin, mat, worków, papieru oraz tarcz do gry w Dart. Jest odporna na suszę, co sprzyja jej uprawie w suchych rejonach, takich jak Meksyk, Brazylia, Afryka Wschodnia, Indonezja i Antyle.
- Roślina lecznicza: Zawiera hekogeninę, surowiec do produkcji kortyzonu, stosowanego w leczeniu stanów zapalnych, alergii i świądu.
Kategoria
Agawa sizalowa należy do rodziny agawowatych, roślin włóknistych oraz jest uznawana za inwazyjny gatunek roślin.