Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Paklica

Chcę dodać własny artykuł

Paklica – Nizinna Rzeka w Zachodniej Polsce

Paklica to rzeka w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, o długości 28,5 km i powierzchni zlewni wynoszącej 262,5 km². Jest lewym dopływem Obry, której ujście znajduje się w Międzyrzeczu.

Opis Zlewni

Zlewnia Paklicy odwadnia północno-wschodni skłon Pagórków Sulęcińsko-Świebodzińskich oraz fragment Rowu Brójeckiego i Wysoczyzny Zbąszyneckiej.

Przebieg Rzeki

Początek rzeki jest niejednoznaczny. Zgodnie z niektórymi źródłami, Paklica wypływa z jeziora Paklicko Małe, płynie przez Staropole i Boryszyn, a następnie kieruje się ku jezioru Paklicko Wielkie. Inne dane wskazują, że jej źródłem jest Kanał Staropole lub jezioro Paklicko Wielkie.

Od jeziora Paklicko Wielkie Paklica płynie na wschód, przekształcając kierunek na północny. Następnie przepływa przez Nowy Dworek, Jordanowo i Gościkowo, przechodząc pod drogą ekspresową S3. Ostatecznie uchodzi do Obry w centrum Międzyrzecza.

Szlak Kajakowy

Na Paklicy utworzono szlak kajakowy o długości 29 km, składający się z dwóch odcinków:

  • Lubrzański Szlak Kajakowy (15 km) – od Lubrzy do Gościkowa (łatwy)
  • Gościkowo – Skoki k. Międzyrzecza (14 km) – średni

Nazwa i Odniesienia w Kulturze

Nazwa „Paklica” według legendy odnosi się do słowiańskiej kapłanki. Współczesne stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne nosi nazwę „Pakla”.

Historia

Paklica jest udokumentowana od średniowiecza, po raz pierwszy wymieniana w dokumencie z 1230 roku jako „Paklitz”. Rzeka odgrywała ważną rolę gospodarczą, wykorzystywana była do napędu młynów i foluszy. Notowane są pierwsze młyny na Paklicy od XIII wieku, a także mosty z XVI wieku. W latach 30. XX wieku zbudowano zaporę i obiekty Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.