Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kolejne trudności Beaty Kempy – nowe śledztwo w sprawie plecaków

Wrocławska prokuratura podjęła decyzję o wznowieniu umorzonego w 2021 roku śledztwa dotyczącego kradzieży i zniszczenia plecaków, które były zbierane w ramach akcji humanitarnej „Tornister dla Aleppo”. Inicjatywa ta, objęta honorowym patronatem Beaty Kempy, ówczesnej minister PiS ds. pomocy humanitarnej, wzbudziła liczne kontrowersje. Nazwisko Kempy pojawia się w złożonym zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa. Od zeszłego tygodnia pełni ona rolę doradcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Wznowienie śledztwa po analizie dowodów

Decyzja o reaktywacji postępowania zapadła po ponownej ocenie materiału dowodowego, który miał ujawnić szereg niedociągnięć w dotychczasowym śledztwie. W ocenie prokuratury nastąpiła konieczność uzupełnienia materiału, aby w pełni wyjaśnić okoliczności związane z kampanią zbierania plecaków. Postanowienie o wznowieniu śledztwa zostało wydane 2 września.

Kontrowersje wokół akcji

W 2019 roku, Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie, które wymieniało nazwisko Beaty Kempy jako minister odpowiedzialnej za pomoc humanitarną. Akcja „Tornister dla Aleppo” miała na celu zebranie plecaków dla dzieci w ogarniętej wojną Syrii. Jak donosiły lokalne media, zebrane tornistry przez wiele miesięcy składowane były w magazynie, a część z nich rzekomo zaginęła.

Nieudane śledztwo i nowe nadzieje

Pierwotnym organem odpowiedzialnym za sprawę była Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy, która początkowo odmówiła wszczęcia postępowania, a decyzję zmieniła dopiero po interwencji sądowej w lutym 2021 roku. Co ciekawe, zaledwie cztery miesiące później śledztwo zostało umorzone. Obecnie Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu ustaliła, że oleśniccy śledczy nie zrealizowali wszystkich wymaganych przez sąd działań, co spowodowało przekazanie sprawy do I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Kariera Beaty Kempy

Beata Kempa była ministrem ds. pomocy humanitarnej od 2017 do 2019 roku. W trakcie pełnienia funkcji odwiedziła m.in. oboz dla syryjskich uchodźców w Jordanii, gdzie otworzyła polskie centrum dla kadry medycznej. Po zakończeniu urzędowania, w wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego, zdobyła mandat europosła. Mimo niepowodzenia w kolejnych wyborach w 2024 r., nie pozostała bez pracy, bowiem na koniec września 2023 roku została doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Na razie nie ujawniono, jakimi konkretnymi sprawami będzie się zajmować.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie