Prawa osób LGBT w Islandii
Islandia jest jednym z najbardziej postępowych krajów w zakresie praw osób lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT). W dniu 11 czerwca 2010 r. parlament jednogłośnie zdefiniował małżeństwo jako związek dwóch osób, legalizując małżeństwa osób tej samej płci, które weszły w życie 27 czerwca 2010 r. Pary tej samej płci mają od 2006 r. równy dostęp do adopcji oraz zapłodnienia in vitro.
Dyskryminacja i ochrona prawna
Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w 1940 roku, a wiek przyzwolenia dla kontaktów homo- i heteroseksualnych wynosi obecnie 15 lat. Islandzkie prawo zabrania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, obejmując różne aspekty życia, w tym zatrudnienie. Zakazy dyskryminacji są zawarte w kodeksie karnym od 1996 roku.
Adopcja i związki partnerskie
- Związki partnerskie: W 1996 roku wprowadzono związki partnerskie dla par tej samej płci, które miały większość praw małżeńskich.
- Małżeństwa: Ustawa legalizująca małżeństwa osób tej samej płci została przyjęta 23 marca 2010 r. i weszła w życie 27 czerwca 2010 r.
- Adopcja: Od 2006 r. pary jednopłciowe mają pełny dostęp do adopcji dzieci.
Prawa osób transpłciowych
W 2012 roku wprowadzono ustawę, która pozwala na uznawanie tożsamości płciowej oraz ochronę osób transpłciowych. Osoby pragnące zmienić płeć muszą przejść 18-miesięczny proces, w tym 12-miesięczne życie zgodnie z nową płcią. W czerwcu 2019 r. uchwalono ustawę wprowadzającą model samostanowienia w zakresie zmiany płci, co oznacza większą swobodę dla osób transpłciowych.
Życie osób LGBT w Islandii
Islandczycy są znani z tolerancji i liberalnych poglądów na prawa osób LGBT. W Reykjaviku działa wiele barów i organizacji wspierających społeczność LGBT. Każdego roku odbywają się parady równości, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Przykładem jest parada w 2006 roku, w której uczestniczyło około 50 tys. osób.
Warto również zaznaczyć, że w lutym 2009 roku Jóhanna Sigurðardóttir, otwarcie lesbijka, została premierem Islandii, stając się pierwszą osobą o orientacji homoseksualnej na czołowej pozycji w rządzie niezależnego państwa.