Charakterystyka Jeziora Łagowskiego
Jezioro Łagowskie, położone w Łagowskim Parku Krajobrazowym, jest połączone krótkim kanałem z jeziorem Ciecz. Od wschodu do jeziora wpada mały ciek wodny z Jeziora Cichego. W okolicy jeziora znajduje się wieś Łagów.
Historia Nazwy
Do 1945 roku jezioro nosiło nazwę Lagower See, a od 2 lutego 1949 roku oficjalnie funkcjonuje jako Jezioro Łagowskie. Zgodnie z rejestrem geograficznym, poprawna forma to Łagowskie, a Jezioro Łagowskie jest nazwą oboczną.
Morfometria
- Powierzchnia: 82,4 ha
- Średnia głębokość: 5,3 m
- Maksymalna głębokość: 13,5 m
- Wysokość lustra wody: 106,2 m n.p.m.
- Objętość: 4348,7 tys. m³
- Identyfikator MPHP: 176259
Na jeziorze prowadzona jest gospodarka rybacka przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze. Jezioro pełni również funkcje rekreacyjne, a w 2005 roku nad jego brzegami znajdowało się 15 ośrodków wczasowych i pól namiotowych. Od 2018 roku działa kąpielisko, które w 2021 roku uzyskało ocenę doskonałej jakości wód.
Czystość Wód
W latach 1988, 1994, 2000 i 2005 jezioro sklasyfikowano w II klasie czystości. Negatywnie wpływają na to wysokie poziomy fosforanów oraz odtlenienie hypolimnionu. W okresie letnim występują przekroczenia poziomów azotu ogólnego i BZT5. Średnia przejrzystość wód wynosi około 4 metrów. Jezioro ma III kategorię podatności na degradację, co oznacza, że jest wrażliwe na wpływy zewnętrzne, głównie z powodu niewielkiej objętości i wysokiego procentu wymiany wód w ciągu roku (około 190%).
Podsumowanie
Jezioro Łagowskie, położone w malowniczym parku krajobrazowym, jest istotnym miejscem dla rekreacji oraz rybołówstwa, jednak wymaga stałej ochrony ze względu na swoją wrażliwość na degradację środowiska.