Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ed Gein

Edward Theodore Gein

Edward Theodore Gein (27 sierpnia 1906 – 26 lipca 1984) był amerykańskim mordercą znanym jako „Rzeźnik z Plainfield”. Pomimo podejrzeń o liczne zbrodnie, udowodniono mu jedynie zabójstwo dwóch kobiet: Bernice Worden i Mary Hogan.

Dzieciństwo

Edward Gein urodził się w La Crosse, Wisconsin, jako syn George’a i Augusty Gein. Jego matka była fanatyczką religijną, która izolowała synów od świata i potępiała kontakty z kobietami. Po śmierci ojca w 1940 roku, Edward i jego starszy brat Henry zaczęli pracować na farmie, aby wspierać rodzinę.

Relacje między Edwardem a jego matką były niezwykle bliskie, co budziło niepokój Henry’ego. W 1944 roku Henry zginął w tajemniczych okolicznościach, co zwiększyło izolację Edwarda.

Aresztowanie

17 listopada 1957 roku policja wkroczyła na farmę Geina w związku z zaginięciem Bernice Worden. Odkryto tam jej ciało, co doprowadziło do podejrzeń o więcej morderstw. W trakcie przeszukania farmy znaleziono liczne ludzkie szczątki i przedmioty wykonane z ludzkiej skóry, w tym:

  • cztery czaszki jako elementy łóżka;
  • lampy i meble z ludzkiej skóry;
  • maski ze skóry zdartej z twarzy;
  • pudełko z spreparowanymi genitaliami.

Po diagnozie schizofrenii Gein został uznany za niepoczytalnego i umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. Po 10 latach stwierdzono, że może stanąć przed sądem. W 1968 roku został uznany za winnego zabójstwa Bernice Worden, ale z powodu swojego stanu umysłowego nie został skazany na karę śmierci.

Śmierć

Gein zmarł w 1984 roku w Instytucie Zdrowia Psychicznego w Goodland Hall. Jego grób, znajdujący się na cmentarzu w Plainfield, stał się celem wandalizmu, a nagrobek został skradziony i odnaleziony w 2001 roku.

Odniesienia w kulturze

Historia Eda Geina zainspirowała wiele filmów i dzieł kultury, w tym:

  • Teksańska masakra piłą mechaniczną;
  • Psychoza;
  • Milczenie owiec.

Postacie inspirowane Geinem pojawiły się również w muzyce i serialach, takich jak „American Horror Story” oraz w utworach różnych artystów. Jego życie i zbrodnie stały się trwałym elementem popkultury.

Bibliografia

  • Giannangelo, S.J. Psychopatologia seryjnego morderstwa. Poznań 2007.