„`html
Zalewo
Zalewo, dawniej znane jako Zełwałd, to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Położone jest nad jeziorem Ewingi na Pojezierzu Iławskim, blisko Puszczy Pruskiej, i pełni funkcję siedziby gminy miejsko-wiejskiej Zalewo. Zgodnie z danymi z 1 stycznia 2018 roku, miasto liczyło 2165 mieszkańców.
Położenie i powierzchnia
Powierzchnia Zalewa wynosi 8,22 km². Historycznie, miasto znajduje się na obszarze dawnej Pomezanii, w Prusach Górnych oraz na Powiślu.
Instytucje publiczne
W Zalewie znajdują się następujące instytucje publiczne:
- Morąsko-Zalewski Bank Spółdzielczy
- Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
- Gminne Centrum Informacji
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
- Poczta
- Posterunek policji
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Zespół Szkół
- Przedszkole Miejskie
- Zakład Gospodarki Komunalnej
- Miejsko-Gminne Centrum Kultury
Historia
Średniowiecze
Zalewo zostało założone przez Krzyżaków na przełomie XIII wieku. W latach 1299-1301 wzniesiono zamek obronny, a miasto otrzymało prawa miejskie w 1305 roku. W XIV wieku zaczęli osiedlać się w nim kolonizatorzy niemieccy oraz polska ludność, co przyczyniło się do zmiany nazwy na Zełwałd, a później na Zalewo.
Nowożytność
W latach 1525-1752 Zalewo było siedzibą powiatu, a w latach 1587-1751 konsystorza dla Pomezanii. W XVIII wieku miasto ucierpiało w wyniku wojen szwedzkich oraz epidemii dżumy.
XIX-XXI wiek
Miasto przeżywało rozwój gospodarczy pod koniec XIX wieku, jednak w czasie II wojny światowej zostało zniszczone w 70%. Po wojnie utraciło prawa miejskie, które odzyskało w 1987 roku. W 1991 roku odkryto skarb złotych monet z lat 1252–1334, a w 2013 roku otwarto Ekomarinę Zalewo, nowoczesną przystań żeglarską.
Archeologia
W 2016 roku odkryto w okolicach Zalewa skarb srebrnych denarów, datowanych na I i II wiek n.e. Monety te zostały zaprezentowane podczas Nocy Muzeów w Ostródzie.
Demografia
Na koniec 2012 roku miasto miało 2222 mieszkańców. Współpraca międzynarodowa odbywa się m.in. z miastem Sokolov.
„`