Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Niespodziewana wiosna zamiast jesieni – prognozy na nadchodzące dni w Polsce

Styczniowy powrót zimy wydaje się coraz mniej prawdopodobny. Już w najbliższy weekend możemy liczyć na znaczne ocieplenie, z temperaturami sięgającymi kilkunastu stopni Celsjusza. Choć po tym okresie prognozowane są nieco chłodniejsze dni, nadejście przenikliwego zimna w tym miesiącu jest mało realne. Końcowa część stycznia zapowiada się znacznie cieplej niż zwykle.

Wciąż możliwe są pojedyncze opady deszczu ze śniegiem w niektórych lokalizacjach, a w górach utrzymuje się śnieg, ale obecne warunki atmosferyczne w większości Polski bardziej przypominają jesień niż zimę. Weekendowe ocieplenie z pewnością wzmocni to odczucie.

Aktualne Prognozy i Anomalie Temperatur

Według prognoz opracowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sobota przyniesie wyjątkowo wysokie temperatury jak na tę porę roku. Na południowym zachodzie termometry mogą wskazywać nawet 13 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach mogą być jeszcze wyższe wartości.

„Dzisiejsze prognozy numeryczne ECMWF i GFS potwierdzają scenariusz, w którym maksymalna temperatura tego weekendu przewyższy 10 st. C” – informuje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na swoim profilu w serwisie X.

W sobotę ciepło będzie dominować w całym kraju. Nawet na południowym wschodzie, gdzie prognozowane są najniższe temperatury, w ciągu dnia możemy spodziewać się około 4 stopni. W centralnej Polsce termometry wskażą około 8 st. C, co zdecydowanie bardziej kojarzy się z wiosną niż z zimą.

Niedzielne temperatury mogą nieco spaść, ale nadal będą stosunkowo wysokie: od 3 stopni w rejonach podgórskich do 5-7 st. C w pozostałych częściach kraju. Informacje wskazują na utrzymanie podobnych wartości na początku tygodnia, z możliwością kontynuacji do końca stycznia.

Końcowe dni stycznia i początek lutego zapowiadają się niezwykle ciepło.

Długoterminowe Prognozy

Nowe prognozy IMGW sugerują, że nadchodzące tygodnie będą obfitować w temperaturowe anomalie. Jeśli najnowsze modele się sprawdzą, pod koniec miesiąca i na początku lutego temperatury mogą być nawet o 7 stopni wyższe niż zazwyczaj o tej porze roku.

W całym kraju przewidywane są wyraźnie wyższe temperatury w porównaniu z latami 1991-2020, sięgające co najmniej 4 stopni Celsjusza. Największe różnice oczekiwane są w centralnej oraz wschodniej Polsce, gdzie średnie temperatury mogą być wyższe o 5, a na południowym wschodzie nawet o 7 st. C.

Na podstawie tych samych prognoz w kolejnych tygodniach również zaleca się spodziewać się znacznie wyższych temperatur niż średnia. Na początku lutego wartości mogą być od 2 do 3 stopni wyższe niż typowe dla tej pory roku.

Jednak na dokładne potwierdzenie tych prognoz będziemy musieli jeszcze poczekać. Długoterminowe modele charakteryzują się dużą niepewnością, zatem warto na bieżąco obserwować aktualizacje, które mogą znacznie odbiegać od obecnych przewidywań.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie