„`html
Radziszewo
Radziszewo, wcześniej znane jako Retzowsfelde, to wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino, położona nad rzeką Regaiicą.
Historia
Wieś powstała w 1751 roku dzięki zasiedleniu ziem przez osadników. Pierwszym właścicielem był Friedrich Sydow, który otrzymał przywilej zasiedlenia od króla Fryderyka II. Z powodu kłopotów finansowych sprzedał ziemie w 1753 roku baronowi Carlowi Christophowi Goltz. Nazwa Retzowsfelde związana jest z programem osuszania bagien nadodrzańskich, przeprowadzonym przez pułkownika Wolfa Friedricha von Retzow.
W latach 1830-1870 wieś rozwijała się, a liczba budynków wzrosła do 116 mieszkalnych i 77 gospodarstw rolnych. Mieszkańcy zajmowali się głównie uprawą warzyw, sadownictwem oraz rzemiosłem, takim jak stolarka i kołodziejstwo. Majątek Radziszewa miał początkowo powierzchnię ponad 700 ha. Ostatnim właścicielem przed 1945 rokiem był Zelter.
Opis
W latach 1945-1954 Radziszewo było siedzibą gminy. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa szczecińskiego. Wieś graniczy od północy ze Szczecinem, a od południa z Daleszewem. Przez Radziszewo przebiega droga krajowa nr 31 oraz linia kolejowa Szczecin – Kostrzyn nad Odrą.
W 1945 roku znajdował się tu punkt obserwacyjny dowódcy 65 Armii Radzieckiej, gen. płk. Pawła Batowa. Współcześnie w wsi działają:
- Ochotnicza Straż Pożarna
- Szkoła Podstawowa im. Małych Zesłańców Sybiru
- Klub sportowy Odrzanka Radziszewo
Radziszewo to wieś ulicowa o długiej historii, znana z działalności ogrodniczej. Archeolodzy odkryli tu groby popielnicowe. W miejscowości znajduje się kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski.
„`