Kreuzlingen
Kreuzlingen to miasto i gmina w północno-wschodniej Szwajcarii, znajdująca się w kantonie Turgowia, będąca siedzibą okręgu Kreuzlingen. Położona przy lewym brzegu Renu, u wylotu z Jeziora Bodeńskiego, jest największym szwajcarskim miastem nad tym jeziorem. Miasto powstało z połączenia gmin Egelshofen, Emmishofen i Kurzrickenbach w latach dwudziestych XX wieku. W 1874 roku Egelshofen przemianowano na Kreuzlingen, a miasto utworzyło aglomerację z niemiecką Konstancją.
Historia
Obszar Kreuzlingen był zasiedlony już w epoce brązu, a archeolodzy odkryli monety celtyckie oraz pozostałości rzymskie. W średniowieczu władza świecka należała do książąt-biskupów Konstancji, a pierwsza pisemna wzmianka o Kurzrickenbach pochodzi z 830 roku. W 1125 roku Ulryk I, biskup Konstancji, założył klasztor augustianów, od którego wywodzi się nazwa miasta.
W XIX wieku Kreuzlingen rozwijało się gospodarczo dzięki regularnej żegludze po Jeziorze Bodeńskim oraz budowie linii kolejowej do Romanshornu. Prawa miejskie uzyskano w 1947 roku, a w czasie obu wojen światowych granica z Niemcami była zamknięta, co wpłynęło na samodzielność gospodarczą miasta.
Demografia
W Kreuzlingen mieszka 22 521 osób, z czego w 2021 roku 55,4% stanowili obcokrajowcy, co plasuje miasto w czołówce szwajcarskich miejscowości pod względem odsetka osób urodzonych poza Szwajcarią.
Współpraca
Kreuzlingen ma miasta partnerskie, w tym:
- Cisternino, Włochy
- Wolfach, Niemcy
Transport
Miasto jest dobrze skomunikowane dzięki autostradzie A7 oraz głównym drogą nr 1, nr 13 i nr 470. Znajduje się tu również stacja kolejowa Kreuzlingen.