Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Przecznica (województwo dolnośląskie)

„`html

Przecznica

Przecznica (niem. Querbach) to wieś łańcuchowa i sołectwo w gminie Mirsk, w powiecie lwóweckim, województwie dolnośląskim.

Położenie

Wieś znajduje się w Górach Izerskich oraz na Pogórzu Izerskim, w Kotlinie Mirska. Przez Przecznicę przebiega droga lokalna nr 2494D, która łączy Jelenią Górę z Gryfowem, Lwówkiem i Świeradowem. Rozciąga się wzdłuż doliny Przecznickiego Potoku, a górna część wsi nosi nazwę Radoszków.

Nazwa

Przed II wojną światową wieś nosiła niemiecką nazwę Querbach, a po wojnie była znana jako Jelenia Skała.

Infrastruktura

Przecznica nie posiada kościoła ani szkoły, ale oferuje skromną bazę noclegową w gospodarstwach agroturystycznych oraz wiejski sklep. Najbliższy urząd pocztowy znajduje się w Mirsku, a kościoły w Gierczynie i Rębiszowie. Mieszkańcy prowadzą gospodarstwa rolne, a wielu z nich pracuje w pobliskich miastach.

Historia

Osadnictwo w Przecznicy sięga końca XV wieku. W XVI wieku rozwijało się górnictwo kobaltu, a jedną z większych kopalń w regionie była „Fryderyk Wilhelm”, która działała w latach 1596-1618. Intensyfikacja przemysłu wydobywczego miała miejsce po 1769 roku, kiedy to otwarto kilka kopalń. W XIX wieku wieś zyskała popularność jako letnisko i ośrodek turystyczny, dzięki linii kolejowej, która powstała w 1865 roku. Po II wojnie światowej w Radoszkowie istniał podobóz pracy przymusowej. W latach 70. XX wieku przeprowadzono badania geologiczne w regionie, które wykazały niską jakość zasobów rud.

Podział administracyjny

W latach 1945-1954 Przecznica była siedzibą gminy, a w latach 1975-1998 należała do województwa jeleniogórskiego.

Kuźnia i artyści

W 2015 roku zakończono rewitalizację kuźni, w której znajdują się zabytkowe przedmioty, takie jak XVII-wieczne kowadło i XVIII-wieczny miech. Obecnie w budynku odbywają się warsztaty artystyczne.

Bibliografia

  • Birecki T., 1959, Złoże cyny w Przecznicy (Dolny Śląsk). Zesz. Nauk. AGH, nr 22, Geologia z.3, s. 35–53, Kraków.

Linki zewnętrzne

„`