W ostatnich dniach znów słyszymy o oszustwach, które dotykają głównie seniorów. 80-letni mężczyzna, wraz z żoną, został ofiarą bezwzględnych przestępców, którzy pod pretekstem ochrony ich środków finansowych, namówili parę do działania, które prowadziło do tragicznych konsekwencji. Sytuacja rozwinęła się, gdy zadzwonił do nich ktoś, kto przedstawił się jako pracownik poczty, a następnie, w trakcie tej „rozmowy”, połączył ich z rzekomym funkcjonariuszem policji.
FAŁSZYWI PONADCZASOWI STRAŻNICY
Oszuści nie próżnują, a ich maszyna do oszustw działa pełną parą. Po fasadowym kontakcie, w którym żona seniora potwierdziła, że rozmawiała z przedstawicielem poczty, następnie odebrała telefon od „policjanta”, który mówił o niebezpieczeństwie zagrażającym ich oszczędnościom. To klasyczna pułapka, która zeszła na szeroką falę, a ich czujność została zupełnie zgaszona.
JUŻ TO SŁYCHAĆ, ALE CZY SIĘ UDA?
Na pierwszy rzut oka cała sytuacja wydaje się nieprawdopodobna, jednak oszust potrafił przekonać małżeństwo, aby wyrzucili swoje oszczędności i kosztowności przez okno. Przekroczenie granicy zdrowego rozsądku zdarza się w chwilach paniki, zwłaszcza gdy mrożąca krew w żyłach informacja przejmuje kontrolę nad umysłem ofiary. Seniorzy posłuchali fałszywego policjanta i stracili 112 tysięcy złotych oraz swoją biżuterię.
DENNY SCENARIUSZ, TRAGICZNE KONSEKWENCJE
Gdy mężczyzna po jakimś czasie zgłosił się na policję po to, by odebrać swoje „zabezpieczone” oszczędności, okazało się, że nie ma tam niczego. To przestroga, która powinna otworzyć oczy wielu, zwłaszcza tym starszym, którym łatwiej jest dać się nabrać na sprytne sztuczki oszustów. Metody działania są zawsze podobne. Przestępcy wyłapują swoje ofiary ze spisów telefonicznych, a następnie wkraczają do akcji przebrani za „życzliwych” przedstawicieli instytucji.
ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ!
W obliczu tej trudnej sytuacji, pamiętajmy, by nie ufać na ślepo nikomu, a zwłaszcza obcym. Rozmowy na tematy finansowe należy konsultować z bliskimi, a wszelkie podejrzane telefony zgłaszać odpowiednim służbom. Warto również budować świadomość wśród seniorów, aby nie padli ofiarą pułapek oszustów. Również policjanci z Świdnicy wciąż prowadzą działania mające na celu uwrażliwienie społeczności na ten dramatyczny problem. Niestety, mimo ich starań, przestępcy krążą wśród nas, jak sępy, czekając na najsłabszą ofiarę ich wytrwałości.
Podkom. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Świdnicy
Asp. Magdalena Ząbek
tel. 607 317 642
Źródło: Polska Policja