Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowy gracz na scenie politycznej. Kandydat ubiega się o Pałac prezydencki

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) do tej pory zarejestrowała sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. W gronie tym znaleźli się Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Adrian Zandberg oraz nowy kandydat – Wiesław Lewicki, lider partii Normalny Kraj, który bez sukcesów ubiegał się o mandat w Sejmie podczas wyborów w 2023 roku.

Do północy w poniedziałek PKW otrzymała sześć zgłoszeń o utworzeniu komitetów wyborczych, które wszystkie zostały pomyślnie zarejestrowane. Jako pierwsze wpłynęło zawiadomienie o komitecie Sławomira Mentzena, reprezentującego Konfederację. Kolejno zgłosili się: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Braun, były eurodeputowany, Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i przedstawiciel Trzeciej Drogi, a także Adrian Zandberg z partii Razem i Wiesław Lewicki.

Terminy i zasady utworzenia komitetów

Zgodnie z harmonogramem wyborczym, na zgłaszanie komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta PKW ma czas do 24 marca (poniedziałek). Warto przypomnieć, że w wyborach prezydenckich komitety mogą tworzyć jedynie wyborcy, a nie partie polityczne czy ich koalicje. Aby zarejestrować komitet, potrzeba co najmniej 15 obywateli z prawem wyborczym oraz pisemnej zgody kandydata na jego kandydowanie i utworzenie komitetu. Kandydaci, którzy urodzili się przed 1 sierpnia 1972 roku, muszą także złożyć oświadczenie lustracyjne. Dodatkowo wymagane jest zebranie 1000 podpisów obywateli popierających kandydata.

Po zebraniu wymaganych podpisów pełnomocnik komitetu informuje PKW o jego utworzeniu. Po rejestracji komitet może rozpocząć kampanię wyborczą. Kolejnym krokiem w kampanii będzie zgłoszenie kandydata na prezydenta, na co czas mija 4 kwietnia (piątek) o godzinie 16. Aby rejestracja kandydata mogła się odbyć, konieczne jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów.

Parytet wyborów

Wybory prezydenckie są zaplanowane na 18 maja, z ewentualną drugą turą, która odbędzie się 1 czerwca. Wiesław Lewicki, nowy kandydat, który już zarejestrował swój komitet wyborczy, pochodzi z Łodygowic w województwie małopolskim i jest przedsiębiorcą. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych starał się o miejsce w Sejmie, jednak uzyskał zaledwie 238 głosów.

Lewicki przewodniczy prawicowej partii Normalny Kraj, która powstała w styczniu 2015 roku w wyniku rozłamu w Stowarzyszeniu „Republikanie”. Partia, wcześniej znana jako Kongres Republikański, opowiada się m.in. za współpracą z krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, zwłaszcza z Chinami, niezależnością sądownictwa oraz likwidacją testów w szkołach, a także wprowadzeniem podatku przychodowego dla wszystkich przedsiębiorstw.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie