Rzecznik Sądu Najwyższego, Aleksander Stępkowski, ogłosił, że skarga Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na decyzję Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) ma uzasadnienie. Odniósł się do werdyktu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która we wtorek odrzuciła roczne sprawozdanie finansowe partii za 2023 rok. Warto zauważyć, że rządząca Koalicja 15 Października nie uznaje tej izby za legalnie powołany sąd.
Decyzja Wymagana przez Kodeks Wyborczy
Stępkowski podkreślił, że w świetle przepisów Kodeksu wyborczego, PKW jest zobowiązana do podjęcia uchwały dotyczącej akceptacji sprawozdania finansowego PiS. Rzecznik zaznaczył, że decyzja Izby Kontroli wynika z nieporozumienia co do zasadności podjętej przez PKW uchwały.
Różne Aspekty Sprawozdań Finansowych
Jak tłumaczył Stępkowski, istnieje istotna różnica między kontrolą sprawozdania finansowego komitetu wyborczego a kontrolą sprawozdania finansowego samej partii. PKW w sierpniu odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu PiS, co jednak nie powinno być podstawą do odrzucenia sprawozdania partii jako odrębnego podmiotu.
Wątpliwości Dotyczące Uchwały PKW
Rzecznik dodał, że wcześniejsza decyzja PKW była nieprawomocna w momencie, gdy podejmowano uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii, ponieważ nie rozpatrzono jeszcze odwołania od wcześniejszej uchwały.
Kwestia Statusu Izby Kontroli
Obecnie rządzący kwestionują status Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, podkreślając, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE, nie jest to niezawisły i bezstronny sąd.
W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszych informacji w tej sprawie, która z pewnością przyciągnie uwagę mediów i opinii publicznej.
Źródło/foto: Polsat News