Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy
Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy znajduje się w Roztoczu Zachodnim, częściowo obejmując Równinę Biłgorajską oraz Padół Zamojski. Został utworzony w 1991 roku na podstawie Rozporządzenia Nr 3 Wojewody Zamojskiego z dnia 22 stycznia 1991 r. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 20 209 ha, jednak w 2017 roku została zmniejszona do 19 370,90 ha.
Park graniczy od południowego wschodu z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Większość jego obszaru leży w wschodniej części Roztocza, znanej jako Roztocze Szczebrzeszyńskie, oraz w dolinie rzeki Gorajec. Jest to najwyżej położona część Roztocza Zachodniego, charakteryzująca się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu.
Flora i fauna
Na terenie parku występuje gęsta sieć wąwozów lessowych, w tym w uroczysku „Piekiełko”, oraz torfowiska. Dominującymi typami lasów są żyzna buczyna karpacka i bór jodłowy. Park jest domem dla około 80 gatunków ptaków.
Najważniejsze punkty
- Najwyższy punkt: Dąbrowa (344 m n.p.m.)
- Jedyna miejscowość: Szczebrzeszyn
- Bagno Tałandy: Źródło rzeki Gorajec, porośnięte karłowatą sosną i brzozą omszoną.
Rzeka Gorajec, płynąca na północ, ma swoje ujście w rzece Por. W południowej części parku znajduje się Bagno Tałandy, istotny element ekosystemu regionu.
Linki zewnętrzne
Kategoria: Parki krajobrazowe w województwie lubelskim, Ochrona przyrody w powiecie zamojskim.