Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jalu Kurek

„`html

Jalu Kurek – Życiorys

Jalu Kurek, właściwie Franciszek Kurek, urodził się 27 lutego 1904 roku w Krakowie, a zmarł 10 listopada 1983 roku w Naprawie. Był polskim pisarzem i członkiem Awangardy Krakowskiej, a jego twórczość zyskała uznanie dzięki powieści Grypa szaleje w Naprawie z 1934 roku, za którą otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury w 1935 roku.

Kurek pochodził z rodziny chłopskiej. Ukończył Gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego, a następnie Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował filologię polską i romańską. Po maturze pracował jako dziennikarz i redaktor, a również związał się z pismami takimi jak „Głos Narodu” i „Zwrotnica”. Jego debiut literacki miał miejsce w 1925 roku, kiedy to opublikował tom poezji Upały.

Twórczość

Kurek był autorem wielu gatunków literackich, m.in. liryków, poematów, opowiadań i powieści. Jego twórczość często nawiązywała do rodzinnych Beskidów. Wśród jego najważniejszych dzieł znajdują się:

  • Grypa szaleje w Naprawie, 1934
  • Woda wyżej, 1935
  • Janosik, 1945-48
  • Mój Kraków, 1963
  • Godzina X. Rzecz o umieraniu, 1978

Był również aktywnym tłumaczem, zwłaszcza poezji włoskiej, oraz zaangażowanym w działalność teatralną i filmową. W 1932 roku był jednym z twórców krótkiego filmu eksperymentalnego OR – Obliczenia Rytmiczne.

Życie osobiste i działalność po wojnie

Po II wojnie światowej Kurek wrócił do Krakowa, gdzie kontynuował działalność literacką. Ożenił się z Hanną Ablewicz-Kurek, również pisarką. Mieli dwoje dzieci. W 1955 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1960 roku otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa, której jednak nie przyjął. Przez sześć lat był radnym miejskim w Krakowie.

Kurek zmarł 10 listopada 1983 roku w Naprawie. Jego twórczość do dziś pozostaje ważnym elementem polskiej literatury XX wieku.

Wybrane nagrody

  • Nagroda Młodych PAL (1935)
  • Nagroda Miasta Krakowa (1960)
  • Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1977)

„`