Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jack Anderson

Jackson Northman Anderson

Jackson Northman Anderson (1922-2005) był amerykańskim dziennikarzem, uznawanym za jednego z pionierów dziennikarstwa śledczego oraz laureatem Nagrody Pulitzera. Urodził się 19 października 1922 roku w Long Beach, Kalifornia, a zmarł 17 grudnia 2005 roku w Maryland.

Wczesne życie i kariera

Anderson wychował się w rodzinie mormońskiej o duńskich i szwedzkich korzeniach, a dzieciństwo spędził w Salt Lake City w Utah. Jako nastolatek rozpoczął pracę w lokalnej gazecie „The Murray Eagle”. Po dwóch latach działalności misyjnej, w 1940 roku dołączył do „Salt Lake Tribune”, gdzie po raz pierwszy wykazał się dociekliwością dziennikarską, badając działalność fundamentalistów mormońskich.

II wojna światowa i dalsza kariera

W czasie II wojny światowej Anderson służył w wojsku, wspierając chińską partyzantkę i pracując jako korespondent wojenny dla „Stars and Stripes” w Szanghaju. Po wojnie, w 1947 roku, rozpoczął pracę w „The Washington Post” jako asystent Drew Pearsona, prowadzącego popularną kolumnę „Washington Merry-Go-Round”. Po śmierci Pearsona, Anderson przejął jego kolumnę w 1969 roku.

Ważne osiągnięcia

W latach 60. i 70. Anderson stał się jednym z czołowych amerykańskich dziennikarzy. Jego najważniejsze osiągnięcia obejmują:

  • Ujawnienie defraudacji senatora Thomasa J. Dodda.
  • Odkrycie powiązań między kampanią prezydencką Richarda Nixona a firmą telekomunikacyjną ITT.
  • Otrzymanie Nagrody Pulitzera w 1972 roku za publikacje na temat amerykańsko-pakistańskich porozumień.

Anderson badał także wiele kontrowersyjnych tematów, takich jak związki J. Edgara Hoovera z mafią, zabójstwo Kennedy’ego oraz sprawy związane z CIA.

Życie osobiste i dziedzictwo

W 1986 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona, jednak kontynuował pracę dziennikarską aż do emerytury w 2004 roku. Zmarł w 2005 roku po komplikacjach związanych z chorobą. Był żonaty i miał dziewięcioro dzieci. Anderson opublikował kilka książek, w tym „The Anderson Tapes” i „Confessions of a Muckraker”, które dokumentują jego doświadczenia i osiągnięcia w dziennikarstwie.