Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zainteresowany produktami finansowymi?

Zostaw nam swój adres e-mail i wybierz produkty, które Cię interesują. Wyślemy Ci najlepsze oferty!

Kościół Bożego Ciała w Głogowie

Kościół pw. Bożego Ciała w Głogowie – barokowy kościół na głogowskiej starówce, w pobliżu ratusza.

Historia

Najstarsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1403 roku, gdy była to skromna kaplica. W 1420 roku rozbudowano ją, a w 1666 roku rozpoczęto budowę kolegium Jezuitów. W latach 1696-1702 wzniesiono kościół według projektu Giulio Simonettiego. Po pożarze w 1711 roku, odbudowę przeprowadził wrocławski budowniczy J.B. Peintner. Ostateczny kształt kościół zyskał około 1730 roku, kiedy to A. Karinger ukończył fasadę. W latach 1795-1797, podczas restauracji pod kierownictwem Aloysa Molinari, część fresków wykonał E.T.A. Hoffmann, który w tym czasie praktykował w Głogowie. Dzięki jego opowiadaniu Die Jesuitenkirche in G., kościół oraz Głogów zyskały literacką sławę.

Okres II wojny światowej

W wyniku bombardowania w 1945 roku dach i hełmy wież zostały zniszczone. Odbudowa trwała przez wiele lat, a niewiele oryginalnego wystroju wnętrza przetrwało. Ołtarz oraz organy pochodzą z protestanckiego kościoła w Kożuchowie. Zniszczeniu uległy także hełmy wież oraz większa część kolegium.

Remont w XXI wieku

W połowie 2018 roku rozpoczęto prace mające na celu wzmocnienie wież. W grudniu 2019 roku wieże kościoła odzyskały swoje hełmy, które składają się z części betonowej i stalowej, pokrytej miedzianą blachą. Zwieńczeniem hełmu jest kula opleciona wężem, nad którą znajduje się kielich oraz krzyż.

Dolne części hełmu na wieży południowej zamontowano w październiku 2018 roku, a na północnej w lipcu 2019 roku. Metalowe elementy zostały wykonane ze stali nierdzewnej i powleczone złotem w Rosji. Każdy hełm ma 15 metrów wysokości, a po zakończeniu prac kościół osiągnął wysokość 50 metrów (wcześniej 35 metrów). Wieża północna ma pełnić rolę punktu widokowego dla zwiedzających.