Wiceminister Maciej Duszczyk ogłosił, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) planuje wdrożenie zmian mających na celu uszczelnienie zasad wypłacania świadczenia 800+ dla uchodźców z Ukrainy. W odpowiedzi na tę inicjatywę, Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza to świadczenie dla Ukraińców. Temat zyskał na popularności po tym, jak kandydat na prezydenta, Rafał Trzaskowski, poruszył go podczas spotkań z wyborcami.
Ułatwienia w dostępności świadczenia 800+
Na spotkaniu w Puńsku, w województwie podlaskim, Rafał Trzaskowski podkreślił, że świadczenie 800+ powinno być przyznawane Ukraińcom jedynie w sytuacji, gdy zamieszkują w Polsce i płacą tutaj podatki. Te słowa spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem obecnych uczestników.
„W grudniu rozpoczęliśmy w ministerstwie przegląd ustawy pomocowej dla uchodźców z Ukrainy. Planujemy zmiany, które obejmą uszczelnienie zasad wypłacania 800+” – powiedział Maciej Duszczyk, dodając, że nowelizacja będzie dostosowana do bieżącej sytuacji społecznej.
Przygotowania do nowelizacji
Mariusz Błaszczak, wiceszef PiS, odniósł się do wypowiedzi Trzaskowskiego, stwierdzając, że PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji, który ma na celu ograniczenie świadczenia 800+ jedynie do tych rodzin, które pracują i płacą podatki w Polsce. Błaszczak zwrócił uwagę, że propozycja Trzaskowskiego jest jedynie elementem kampanii wyborczej.
Dodał, że ze względu na pilność sprawy, PiS złoży wniosek o omawianie projektu na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w środę.
Nowe kryteria przyznawania 800+
Paweł Szefernaker, również z PiS, wskazał, że nowelizacja wprowadza dwa kluczowe kryteria w kontekście przyznawania świadczenia 800+ obywatelom Ukrainy: zatrudnienie w Polsce lub prowadzenie działalności gospodarczej oraz uiszczanie podatków w naszym kraju. „Apelujemy o jak najszybsze wprowadzenie nowelizacji, aby umożliwić integrację uchodźców wojennych z Ukrainy” – zaznaczył Szefernaker.
Obecnie program „Rodzina 800+” przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, świadczenie przysługuje także rodzicom ukraińskich dzieci przebywających w Polsce.
Opinie na temat zmian
Szymon Hołownia, lider Polski 2050, skrytykował pomysł Rafała Trzaskowskiego, wskazując na potrzebę przemyślenia statusu uczestników programu 800+. Jednocześnie zaznaczył, że obecna forma świadczenia działa poprawnie, a rodziny ukraińskie w Polsce często żyją w trudnych warunkach. „Nie można odmówić wsparcia matce z trójką dzieci, która samotnie wychowuje je w dramatycznych okolicznościach tylko dlatego, że formalnie nie pracuje” – podkreślił Hołownia.
Hołownia dodał również, że sytuacja Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski, co powinno być uwzględnione w polityce migracyjnej i pomocowej.
Źródło/foto: Polsat News