Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nowe tereny objęte stanem klęski żywiołowej – rząd wprowadza zmiany

Obszary dotknięte klęską żywiołową związane z powodzią wciąż się powiększają. W rozporządzeniu opublikowanym przez Radę Ministrów 28 września 2024 roku ogłoszono, że do listy, na której figurują już znane gminy, dołączą nowe lokalizacje w województwie dolnośląskim oraz lubuskim.

NOWE OBCIEKANE GMINY

W dokumentach rządowych z 28 września można przeczytać, że stan klęski żywiołowej w Dolnym Śląsku obejmuje teraz powiat wołowski oraz gminy miejskie i wiejskie Głogów, a także Kotlę, Pęcław i Żukowice. W powiecie lubińskim do tej listy dołączają miasto i gmina Ścinawa.

W województwie lubuskim nowe obszary dotknięte klęską to: gmina Dąbie oraz Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim. Dodatkowo, w powiecie nowosolskim newralgiczne gminy to Bytom Odrzański, gmina miejska Nowa Sól, gmina wiejska Nowa Sól, Otyń, Siedlisko oraz Kolsko. Rozporządzenie to ma na celu minimalizowanie skutków powodzi, która miała miejsce we wrześniu, i będzie obowiązywać przez następne 30 dni od momentu ogłoszenia.

HISTORIA STANU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Pierwsze wskazania stanu klęski żywiołowej miały miejsce już 16 września, obejmując powiaty dolnośląskie, w tym dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański i inne, a także miasta na prawach powiatu, takie jak Wałbrzych i Jelenia Góra. W województwie opolskim klęska objęła powiaty: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki, podczas gdy w województwie śląskim padły ofiary w takich powiatach jak bielski, cieszyński czy raciborski.

17 września nastąpiło rozszerzenie obszaru, którym objęto nowe powiaty w Dolnym Śląsku, a także kilka w Opolskiem. Dalsze kroki nastąpiły 20 września, kiedy to rząd zdecydował o dodaniu do listy obszarów klęski żywiołowej powiatów bolesławieckiego, jaworskiego, legnickiego i złotoryjskiego. Już 25 września klęska dotknęła również miasto Legnicę oraz Mietków w powiecie wrocławskim.

CELE ROZPORZĄDZENIA

Głównym zamysłem rządowego rozporządzenia jest jak najszybsze wdrożenie rozwiązań, które umożliwią skuteczne dostarczenie niezbędnej pomocy mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz innym podmiotom dotkniętym przez żywioł. W obliczu tej katastrofy wszelkie działania powinny skupić się na wsparciu najbardziej poszkodowanych, aby przywrócić normalność w regionach dotkniętych przez powódź.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie