Olimpiada Fizyczna
Olimpiada Fizyczna to ogólnopolski konkurs z zakresu fizyki, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowany przez Polskie Towarzystwo Fizyczne od 1950 roku. Konkurs składa się z trzech etapów: korespondencyjnego, okręgowego i ogólnopolskiego. Pięciu najlepszych uczestników ma szansę na udział w międzynarodowej olimpiadzie fizycznej.
Etapy Olimpiady
- Etap I: Korespondencyjny
Składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązują 15 krótkich zadań teoretycznych. W drugiej części przystępują do trzech z czterech dłuższych zadań teoretycznych oraz dwóch z trzech zadań doświadczalnych. Rozwiązania są przesyłane do komitetów okręgowych.
- Etap II: Okręgowy
Podzielony na dwie części: teoretyczną i doświadczalną. Część teoretyczna odbywa się w styczniu, gdzie uczestnicy rozwiązują trzy zadania. Część doświadczalna ma miejsce w ostatniej dekadzie lutego, a dostęp do niej wymaga uzyskania odpowiedniego wyniku w części teoretycznej.
- Etap III: Ogólnopolski (Finał)
Finał odbywa się w marcu lub kwietniu w Warszawie i kwalifikuje około 60 uczestników. Składa się z części teoretycznej i doświadczalnej, każda trwa 4,5 godziny. Po zawodach organizowane są wykłady oraz imprezy kulturalne.
Korzyści dla Uczestników
Finaliści oraz laureaci olimpiady są zwolnieni z egzaminu maturalnego z fizyki, otrzymując maksymalną liczbę punktów. Dodatkowo, gwarantowana jest im najwyższa ocena na świadectwie szkolnym.