Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Cyryl Krasiński

Cyryl Krasiński

Cyryl Krasiński, właściwie Jan Kazimierz hr. Korwin-Krasiński, był polskim benedyktynem, teologiem i filozofem, który urodził się 5 września 1905 roku w Mszanie Dolnej, a zmarł 29 marca 1992 roku w niemieckim opactwie. Autor książek w języku niemieckim, Krasiński szczególnie interesował się wschodnią kulturą oraz medycyną tybetańską.

Pochodził z ukraińskiej gałęzi rodziny Krasińskich herbu Ślepowron, jako piąte z siedmiorga dzieci Henryka Piotra Krasińskiego, doktora praw i działacza patriotycznego, oraz Marii z Łęskich. Studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu, a także u Nadii Boulanger, gdzie kształcił się w zakresie kompozycji i muzyki. W 1931 roku rozpoczął studia teologiczne w Innsbrucku, a 19 grudnia 1936 roku przyjął święcenia kapłańskie w Katedrze wawelskiej.

Po wstąpieniu do zakonu benedyktynów przyjął imię Cyryl. Przez pewien czas przebywał w opactwie Maria Laach w Niemczech. W latach 1939−1940 był więziony przez Gestapo, jednak po interwencji Watykanu został uwolniony i pozostał w opactwie do 1947 roku. Następnie powrócił do pracy w opactwie, publikując wiele książek dotyczących medycyny tybetańskiej, teologii, filozofii, antropologii oraz historii religii i kultów wschodnich.

Prace

  • Die Tibetische Medizinphilosophie. Der Mensch als Mikrokosmos (1953)
  • Mikrokosmos und Makrokosmos in religionsgeschichtlicher Sicht (1960)
  • Die geistige Erde (1960)
  • Trina Mundi Machina. Die Signatur des alten Eurasien (1986)
  • Östliches-Westliches: Studien zur vergleichenden Geistes- und Religionsgeschichte: Hommage an Cyrill J.C. von Korvin-Krasinski (1995)

Bibliografia

  • Władysław Maciejczak: Kpt. pilot hr. dr Józef Krasiński. Seria: „Biografie zagórzańskie”. Wrocław−Mszana Dolna: 1997.

Znaczenie

Cyryl Krasiński pozostaje znaczącą postacią w polskiej teologii i filozofii, a jego prace wciąż inspirują badaczy kultury i medycyny wschodniej.