Johann Konrad Dippel
Johann Konrad Dippel (1673-1734) był niemieckim filozofem, wynalazcą i alchemikiem, który zyskał reputację jako pierwowzór doktora Frankensteina w powieści Mary Shelley. Dippel prowadził eksperymenty alchemiczne w zamku Frankenstein, niedaleko Darmstadt, gdzie badał koncepcję życia wiecznego, wykorzystując części ciała zwierząt oraz ludzkie szczątki.
Życiorys
Dippel urodził się w Hesji-Darmstadt. Już jako dziecko wykazywał niezwykłe zdolności. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie w Gießen w 1693 roku, a następnie studiował teologię. Jego zainteresowania doprowadziły do krytyki instytucji kościelnych, co znalazło odzwierciedlenie w jego publikacji „Ortodoksja, czyli przekręcona prawda i prawdziwe kłamstwo nieroztropnych i gorliwych luteranów” z 1697 roku.
W latach 1704-1707 mieszkał w Berlinie, gdzie nieudolnie starał się przekształcić srebro w złoto. Następnie osiedlił się w Holandii, gdzie pracował jako lekarz i otrzymał ofertę nauczania medycyny na uniwersytecie w Lejdzie. Jednakże, z powodu zadłużenia, był zmuszony opuścić kraj w 1714 roku.
Później osiedlił się w Altonie, gdzie żył jako lekarz do 1717 roku, kiedy to został skazany na dożywocie za zniewagę jednego z urzędników. Został ułaskawiony w 1726 roku. Ostatnie lata spędził w zamku hrabiego Casimira zu Sayn-Wittgenstein-Berleburga.
Osiągnięcia
- Wynalazca barwnika znanego jako Berliner Blau (błękit pruski).
- Wprowadził termin „oświecony” do niemieckiej literatury.
Dippel był również uważany za odważnego i bezkompromisowego uczonego, a jego prace miały wpływ na myśl filozoficzną i alchemiczną swojej epoki.
Bibliografia
- Piotr Napierała, Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2009.