Latham 43
Latham 43 to francuska rozpoznawczo-bombowa łódź latająca z okresu międzywojennego, opracowana przez firmę Latham Cie. Societe Industrie Caudebec w 1924 roku. Samolot oblatano w tym samym roku i wprowadzono do produkcji seryjnej, oznaczając go jako Latham 43HB3.
Historia
Po wprowadzeniu do produkcji, Latham 43 był przeznaczony dla francuskiej marynarki wojennej. Z powodu przestarzałej konstrukcji, dostawy zostały wstrzymane, a maszyny skierowano do jednostek treningowych.
Użycie w Polsce
W 1926 roku Polska zakupiła osiem samolotów Latham 43 dla Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Maszyny te były wykorzystywane do:
- Bombardowania i dalekiego rozpoznania
- Patrolowania morza i sygnalizowania ruchu okrętów
- Holowania celów powietrznych
- Korygowania ognia artylerii
- Wykonywania zdjęć lotniczych
Samoloty służyły również do pokazów lotniczych i rajdów, m.in. z Pucka do Lipawy. Z powodu zużycia, Latham 43 były wycofywane w latach 1929–1934, a ostatni egzemplarz zakończył służbę w 1934 roku.
Opis konstrukcji
Latham 43 to czteromiejscowa, dwupłatowa łódź latająca o mieszanej konstrukcji. Kadłub miał kształt łodziowy, co umożliwiało kontakt z wodą przy dużych prędkościach. Posiadał drewnianą konstrukcję pokrytą sklejką. W przedniej części kadłuba znajdowało się stanowisko strzelca z ruchomym karabinem maszynowym, a z tyłu kolejny karabin obsługiwany przez drugiego strzelca. Kabina dla pilota i obserwatora była odkryta i mieściła się przed komorą płatów.
Płat dolny był wyposażony w dwa pływaki ustateczniające, a płat górny był przymocowany do dolnego za pomocą słupków i cięgien stalowych. Napęd stanowiły dwa silniki rzędowe Lorraine-Dietrich 14 o łącznej mocy 400 KM, zamontowane w komorze płatów.
Dane techniczne
- Rozpiętość: 22,50 m
- Długość: 15,60 m
- Wysokość: 5,50 m
- Masa własna: 3600 kg
- Masa startowa: 5400 kg
- Prędkość maksymalna: 160 km/h
- Pułap: 5000 m
- Zasięg: 840 km
- Czas lotu: 7 h
- Uzbrojenie: 2-4 karabiny maszynowe Lewis kal. 7,69 mm oraz 400 kg bomb
Użytkownicy
Maszyna była używana przez Francję oraz Polskę.