Bitwa pod Osuchami
Bitwa pod Osuchami, znana również jako bitwa nad Sopotem, była jednym z kluczowych starć w ramach największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Odbyła się w czerwcu 1944 roku w Puszczy Solskiej i była kulminacją niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II.
Przeciwnicy
Strona niemiecka
- 154 Dywizja Rezerwowa
- 174 Dywizja Rezerwowa
- 213 Dywizja Ochrony
- 4 Flota Powietrzna
- 115 Pułk Strzelców Krajowych
- 4 Armia Pancerna
Strona polska
- Armia Krajowa (AK)
- Bataliony Chłopskie (BCh)
W bitwie brały udział również oddziały Armii Ludowej i partyzantka radziecka, które przed starciem wydostały się z okrążenia.
Podłoże bitwy
Akcja Sturmwind II miała na celu zniszczenie oddziałów partyzanckich, które paraliżowały niemiecką komunikację. Niemcy, obawiając się o swoje linie zaopatrzenia, zdecydowali się na ofensywę przeciwko partyzantom, co doprowadziło do okrążenia ich w Puszczy Solskiej.
Przebieg bitwy
Bitwa rozpoczęła się 25 czerwca 1944 roku. Partyzanci zgrupowali się w okolicach wsi Osuchy i rozpoczęli atak na dobrze umocnione pozycje niemieckie. Pomimo heroicznych wysiłków, partyzanci ponieśli znaczne straty.
Kluczowe starcia
- Oddział „Rysia” – próbował sforsować rzekę Sopot, jednak napotkał silny opór.
- Oddział „Woyny” – wykazał się dużą siłą ognia, ale również nie zdołał przełamać niemieckich linii.
- Oddział „Corda” – przełamał pierwszą linię obrony, ale straty wśród partyzantów były ogromne.
- Oddział „Wira” – również podjął próbę ataku, jednak w wyniku chaosu natarcie się nie powiodło.
Finał bitwy
Partyzanci, którzy nie zdołali się wydostać z okrążenia, zostali zepchnięci w kierunku bagnistych terenów, gdzie stawiali opór. Wiele oddziałów zostało rozbitych, a ci, którzy przeżyli, ukrywali się przed Niemcami. Zatrzymani partyzanci zostali wywiezieni do obozów, a wielu z nich poniosło śmierć.
Upamiętnienie
Bitwa pod Osuchami została upamiętniona na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz poprzez inne inicjatywy, takie jak mural w Zamościu. Poeta Jan Szelc poświęcił bitwie wiersz, który został wydany w tomiku poezji.
Bitwa pod Osuchami pozostaje ważnym elementem polskiej historii, ilustrując heroizm partyzantów w obliczu przeważających sił wroga.