Dzisiaj jest 21 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Dębowiec (powiat cieszyński)

„`html

Dębowiec

Dębowiec (cz. Dubovec, niem. Baumgarten) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Jest siedzibą gminy Dębowiec. Powierzchnia sołectwa wynosi 1317 ha, a liczba ludności wynosi 1786 (dane z 2008 roku), co daje gęstość zaludnienia 135,6 os./km².

Geografia

Wieś znajduje się na pograniczu Pogórza Cieszyńskiego, Wysoczyzny Kończyckiej i Doliny Górnej Wisły. Sąsiaduje z Pruchną, Ochabami, Wiślicą, Simoradzem, Iskrzyczynem, Kostkowicami, Hażlachem i Rudnikiem. Przez Dębowiec przepływa rzeka Knajka, a na jej terenie znajdują się stawy rybne oraz pola uprawne.

Historia

Dębowiec po raz pierwszy wzmiankowany był w łacińskim dokumencie z ok. 1305 roku. Wieś należała do księstwa cieszyńskiego i była pod wpływem Habsburgów. Z czasem stała się własnością rodziny szlacheckiej Słopów. W 1905 roku założono w Dębowcu Ochotniczą Straż Pożarną, a w 1908 roku wzniesiono budynek szkolny. Po I wojnie światowej miejscowość stała się częścią II Rzeczypospolitej, a po II wojnie światowej powróciła do Polski.

Religia

W Dębowcu działalność duszpasterską prowadzą dwa kościoły:

  • Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP (filiał parafii w Skoczowie)
  • Kościół Rzymskokatolicki (parafia św. Małgorzaty)

Turystyka

Wieś oferuje trasy rowerowe, w tym:

  • niebieska trasa rowerowa nr 254 – Kaczyce – Kończyce Wielkie – Dębowiec (14 km)
  • żółta trasa rowerowa nr 11 – Landek – Skoczów – Cieszyn (39 km)

Zabytki i pomniki przyrody

Najstarszym zabytkiem Dębowca jest spichlerz z przełomu XVIII i XIX wieku. Wzdłuż rzeki Knajki rosną również stare dęby, z których pięć zostało uznanych za pomniki przyrody.

Podsumowanie

Dębowiec to wieś o bogatej historii, położona w malowniczej okolicy, z atrakcjami turystycznymi oraz zabytkami, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

„`