Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Henryk Krajewski (podpułkownik)

„`html

Henryk Krajewski

Henryk Krajewski, pseudonimy: „Wicher”, „Eryk”, „Bąk”, „Trzaska”, „Leśny”, (ur. 7 lipca 1898 w Waśniewie, zm. 16 grudnia 1989 w Wołominie) był podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego oraz cichociemnym i oficerem Armii Krajowej.

Życiorys

Henryk Krajewski był synem rolników Teofila i Marianny z Turowskich. Uczył się w szkole początkowej w Janowcu Kościelnym, gdzie założył tajną drużynę skautową. Następnie ukończył Seminarium Nauczycielskie w Warszawie, zdobywając dyplom nauczyciela.

Kariera wojskowa w przedwojennej Polsce

Wstąpił do Wojska Polskiego jako ochotnik 6 listopada 1918. Uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Warszawie. Po kilku awansach, od 1919 roku pełnił różne funkcje dowódcze, w tym dowódcy kompanii i adiutanta 31 pułku Strzelców Kaniowskich. W 1939 roku był dowódcą formowanego Ośrodka Zapasowego 4 Dywizji Piechoty w Rzeszowie.

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej, 20 września 1939 roku, przekroczył granicę polsko-węgierską i został internowany. Po ucieczce z internowania dotarł do Francji, gdzie wstąpił do Wojska Polskiego. Po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, a następnie zgłosił się do służby w kraju. 6 stycznia 1942 roku został zrzucony do okupowanej Polski jako cichociemny.

W Armii Krajowej zajmował kluczowe stanowiska, w tym szefa Związku Odwetu oraz szefa Kedywu. Uczestniczył w dywersyjnych akcjach bojowych, w tym w akcji „Wieniec”. Od 1944 roku dowodził 30 Dywizją Piechoty AK.

Lata powojenne

Po wojnie Krajewski został aresztowany w 1944 roku za przynależność do AK i skazany na 10 lat więzienia. Uwolniony przez Delegaturę Sił Zbrojnych, ukrywał się, a następnie ujawnił przed Komisją Likwidacyjną AK. Po wojnie osiedlił się we Wrocławiu, gdzie pracował w sektorze energetycznym.

Awanse

  • Porucznik – 1 marca 1921
  • Kapitan – 17 grudnia 1931
  • Major – 19 marca 1939
  • Podpułkownik – 6 stycznia 1942

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
  • Srebrny Krzyż Zasługi – 10 listopada 1928

Pochówek

Henryk Krajewski został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

„`