Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Giovanni Urbani

Giovanni Urbani

Giovanni Urbani (26 marca 1900 – 17 września 1969) był włoskim duchownym rzymskokatolickim, który pełnił funkcję patriarchy Wenecji oraz kardynała.

Życiorys

Urbani studiował teologię i filozofię w Seminarium Patriarchalnym w Wenecji, a święcenia kapłańskie przyjął 24 września 1922 roku. Jego kariera duszpasterska rozpoczęła się w patriarchacie weneckim. W 1936 roku otrzymał tytuł tajnego szambelana papieża Piusa XI, a w 1939 roku tytuł papieskiego prałata domowego. Był również sekretarzem i radcą Centralnej Komisji Włoskiej Akcji Katolickiej.

W październiku 1946 roku został mianowany biskupem pomocniczym Wenecji, a 8 grudnia tego samego roku przyjął sakrę biskupią. W 1948 roku został arcybiskupem tytularnym Sardi, a w 1955 roku przeniesiono go na stolicę biskupią Werona, zachowując tytuł arcybiskupa ad personam.

W listopadzie 1958 roku Urbani został patriarchą Wenecji, zastępując Angelo Giuseppe Roncalliego, który został papieżem Janem XXIII. Urbani był jednym z 23 pierwszych kardynałów mianowanych przez Jana XXIII.

W latach 1962–1965 uczestniczył w Soborze Watykańskim II, a w 1963 roku brał udział w konklawe. W 1966 roku objął stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch. Zmarł we wrześniu 1969 roku i został pochowany w katedrze w Wenecji. Jego następca, Albino Luciani, również został papieżem, przyjmując imię Jan Paweł I.

Osiągnięcia i dziedzictwo

  • Uczestnictwo w Soborze Watykańskim II
  • Przewodniczenie Konferencji Episkopatu Włoch
  • Wspieranie rozwoju Akcji Katolickiej w Italii

Bibliografia

Urbani został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Włoskiej i zapisał się w historii Kościoła katolickiego jako ważna postać w czasie reform soborowych.