Wiadomości Literackie
Wiadomości Literackie to tygodnik społeczno-kulturalny, który był wydawany w Warszawie w latach 1924–1939. Został założony przez Mieczysława Grydzewskiego, a pierwszy numer ukazał się 6 stycznia 1924 roku. Pismo początkowo koncentrowało się na literaturze, dostarczając informacji oraz felietonów, jednak z upływem lat zaczęło zawierać artykuły o tematyce społecznej, literackiej, kulturalnej i politycznej.
Profil i tematyka
„Wiadomości Literackie” reprezentowały liberalne poglądy, publikując różnorodne formy wypowiedzi, od tekstów teoretycznych po felietony, reportaże i anegdoty. Chociaż pismo nie miało jednoznacznego kierunku politycznego, w pierwszych latach po przewrocie majowym solidaryzowało się z obozem sanacyjnym. W latach trzydziestych przyjęło demokratyczno-liberalne podejście, z tendencjami racjonalistycznymi, laickimi oraz proaborcyjnymi.
Wydania i zasięg
Tygodnik był drukowany w dużym formacie, z objętością 12-16 kolumn i nakładem do 15 tysięcy egzemplarzy, co wskazuje na ograniczony zasięg społeczny, głównie w kręgach inteligenckich.
Autorzy i ilustratorzy
Na łamach pisma publikowali znani pisarze, w tym:
- Julian Tuwim
- Antoni Słonimski
- Kazimierz Wierzyński
- Jarosław Iwaszkiewicz
- Józef Wittlin
- Bruno Schulz (debiut w 1933)
Karykatury tworzyli m.in. Zdzisław Czermański i Feliks Topolski.
Kontynuacja i dziedzictwo
Po II wojnie światowej kontynuacją „Wiadomości Literackich” były „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie” wydawane w latach 1940–1944 oraz „Wiadomości” na emigracji w Londynie w latach 1946–1981. Setna rocznica powstania tygodnika została upamiętniona uchwałą Sejmu RP z dnia 26 stycznia 2024 roku.
Bibliografia
- Jerzy Łojek, Jerzy Myśliński, Wiesław Władyka, Dzieje prasy polskiej, Warszawa 1988
- Literatura polska • Przewodnik encyklopedyczny, pod red. Czesława Hernasa, t. 2, Warszawa 1985