Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Paweł Sapieha (1860–1934)

Paweł Jan Sapieha

Paweł Jan Sapieha (1860-1934) był członkiem magnackiego rodu Sapiehów oraz pierwszym prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża. Urodził się 1 września 1860 roku w Gumniskach, w rodzinie o bogatej historii, będącej zasłużoną dla Rzeczypospolitej.

Wykształcenie i kariera

Paweł spędził dzieciństwo między Krasiczynem a Lwowem, gdzie ukończył gimnazjum. Studiował prawo na uniwersytetach w Pradze, Wiedniu i Krakowie, a następnie rozpoczął pracę w administracji państwowej. Po kilku latach w Bośni wrócił do Galicji, by zająć się majątkiem rodzinnym w Siedliskach.

Życie osobiste

W 1892 roku poznał Matyldę Windisch-Graetz, z którą wkrótce się ożenił. Para miała czworo dzieci: Elżbietę, Alfreda, Marię Jadwigę oraz Pawła Maria (juniora). Paweł zaangażował się w życie społeczne, a jego rodzina uczestniczyła w Wystawie Krajowej we Lwowie.

Działalność polityczna i społeczna

  • W 1897 roku został wybrany do Rady Państwa w Wiedniu, gdzie działał na rzecz katolickich stowarzyszeń.
  • W 1905 roku objął stanowisko przewodniczącego Rady Powiatowej Kasy Pożyczkowej w Rawie Ruskiej.
  • W 1913 roku został prezesem Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża dla Galicji, co szczególnie zaangażował się w czasie I wojny światowej.

Ostatnie lata

Po wojnie skupił się na odbudowie majątku i rozwijaniu infrastruktury folwarków. W 1929 roku, mimo pogarszającego się stanu zdrowia, wyruszył w podróż do Egiptu. Zmarł 31 maja 1934 roku w Siedliskach, pozostawiając po sobie znaczący dorobek. Jego syn, Paweł (junior), przejął zarząd majątku po jego śmierci.

Dziedzictwo

Potomkowie Pawła i Matyldy Sapiehów osiedli w Krakowie, Londynie oraz USA, kontynuując tradycje rodu.

Bibliografia

  • T. Zielińska, Poczet polskich rodów arystokratycznych, Warszawa 1997
  • J. Czajkowski, Kardynał Adam Stefan Sapieha, Wrocław-Warszawa-Kraków 1997