„`html
Jan Michał Rozwadowski
Jan Michał Rozwadowski, znany również jako Jan R. Nadroj, był polskim językoznawcą urodzonym 7 grudnia 1867 roku w Czarnej, a zmarłym 13 marca 1935 roku w Warszawie. Pełnił funkcję profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz prezesa Polskiej Akademii Umiejętności.
Życiorys
Urodził się w rodzinie inżyniera Juliusza Rozwadowskiego i Celestyny z Różańskich. W latach 1877–1885 uczęszczał do Gimnazjum św. Anny w Krakowie, a następnie studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1891 roku obronił doktorat, a w 1897 habilitował się z językoznawstwa indoeuropejskiego. Od 1900 roku kierował Katedrą Językoznawstwa Porównawczego na UJ.
Kariera akademicka i działalność naukowa
Rozwadowski był aktywnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie sprawował liczne funkcje, w tym przewodniczącego Komisji Językowej. W 1925 roku został prezesem PAU. Był także członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych oraz autorem licznych publikacji dotyczących językoznawstwa, etymologii i historii języka polskiego.
Zainteresowania naukowe
- Językoznawstwo indoeuropejskie
- Gramatyka historyczna i porównawcza
- Etnogeneza Słowian
- Etymologia polskich nazw geograficznych
Rozwadowski był pionierem badań nad językami celtyckimi i akcentologią słowiańską. Jego teoria dotycząca praojczyzny języków indoeuropejskich oraz pierwsze naukowe opisy wymawiania głosek polskich zyskały uznanie w środowisku naukowym.
Niektóre publikacje
- De modo ac ratione qua historici Romani numeros qui accurate definiri non poterant, expresserunt (1887)
- Język literacki a mowa żywa (1902)
- Bulla z roku 1136 jako najstarszy zabytek języka polskiego (1909)
- O zjawiskach i rozwoju języka (1921)
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1930)
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1924)
Ostatnie lata życia
W ostatnich latach życia borykał się z problemami zdrowotnymi oraz finansowymi. Zmarł na zawał serca w 1935 roku. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
„`