Paź królowej
Paź królowej (Papilio machaon) to gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych (Papilionidae). Charakteryzuje się żółtymi skrzydłami z czarnymi i niebieskimi wzorami oraz występuje w całej Europie, Azji i północnej Afryce.
Podgatunki
- Papilio machaon aliaska (Scudder, 1869)
- Papilio machaon bairdii (W. H. Edwards, 1866)
Wygląd
Motyl ma smukłe ciało i niewielką głowę, z czułkami zakończonymi buławką. Skrzydła samców mają długość około 3,4 cm, z rozpiętością 60-80 mm. Wiosenne pokolenia są jasnożółte, natomiast późnoletnie są większe i ciemniejsze. Jajka są kuliste, składane pojedynczo i rozwijają się w ciągu 8-10 dni.
Występowanie
W Polsce paź królowej ma dwa pokolenia: pierwsze pojawia się w maju, a drugie w sierpniu. Gatunek ten zasiedla większość obszarów Europy, Azji oraz północną Afrykę, z wyjątkiem wysokich gór. Gąsienice są początkowo czarne z czerwonymi brodawkami, a później zmieniają się w zielone z czarnymi pierścieniami i pomarańczowymi plamami.
Środowisko
Paź królowej preferuje otwarte tereny, od wybrzeży morskich po góry do wysokości 2000 m. Występuje głównie latem na suchych i nasłonecznionych stokach oraz skałkach.
Znaczek pocztowy
Motyl pojawił się również na znaczku w serii Motyle z kolekcji Instytutu Zoologii PAN w Warszawie, wyemitowanym 16 listopada 1991 roku. Autorem projektu był Ovidiu Oprescu, a wydrukowano 2.500.000 sztuk. Znaczek był w obiegu do 15 stycznia 1994 roku.