Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jaskinia Niedźwiedzia (Sudety)

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia, położona w Masywie Śnieżnika w dolinie Kleśnicy koło wsi Kletno, jest najdłuższą jaskinią Sudetów. Odkryta 14 października 1966 roku podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru, od razu zwróciła uwagę odkrywców na liczne szczątki prehistorycznych ssaków.

Historia Odkrycia

Podczas wydobycia w kamieniołomie „Kletno III” nastąpił odstrzał, który odsłonił otwór jaskini. Odkrywca Roman Kińczyk oraz pracujący tam więzień natrafili na kości, co skłoniło do powiadomienia geologa i milicji. Po trzech dniach przeprowadzono pierwsze badania, które wykazały obecność szczątków zwierząt. W 1967 roku rozpoczęto profesjonalne badania jaskini, prowadzone przez zespół naukowców.

Eksploracja i Odkrycia

W latach 1967-2012 odkryto liczne korytarze i sale, w tym „Salę Mastodonta”, bogatą w formy naciekowe. Jaskinia ma łączną długość korytarzy wynoszącą około 4,5 km, rozciągających się na trzech poziomach. Odkrycia w Korytarzu Kryształowym oraz dalsze eksploracje potwierdzają ogromny potencjał badawczy jaskini.

Charakterystyka Jaskini

Jaskinia Niedźwiedzia charakteryzuje się zróżnicowanymi formami naciekowymi, takimi jak stalaktyty, stalagmity i kaskady. Jest również miejscem występowania radonu, promieniotwórczego gazu, ze stężeniem do 4,16 kBq/m³.

Kopalne Szczątki Zwierzęce

W latach 1967-1970 w jaskini odkryto około 20 000 szczątków kostnych z epoki plejstocenu, w tym niedźwiedzi jaskiniowych i innych prehistorycznych gatunków. Kolekcja szczątków niedźwiedzia jaskiniowego jest najbogatsza w Polsce.

Rezerwat Przyrody

Jaskinia Niedźwiedzia leży w rezerwacie przyrody o powierzchni 89 ha, utworzonym w 1977 roku w celu ochrony jaskini oraz otaczającego lasu. Rezerwat porasta bór bukowo-świerkowy z roślinami wapieniolubnymi.

Udostępnianie

Od 1983 roku jaskinia jest dostępna dla turystów. Czas zwiedzania wynosi około 45 minut, a otwarte jest przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków i czwartków. W 2003 roku zaprezentowano dolne partie jaskini w filmie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.jaskinianiedzwiedzia.pl.