Norwegia ogłosiła, że jej zasoby na pomoc uchodźcom z Ukrainy zaczynają się wyczerpywać. W związku z tym, sześć okręgów w zachodniej Ukrainie zostało uznanych za bezpieczne, co oznacza, że wnioski o azyl składane przez osoby z tych rejonów będą wymagały indywidualnej analizy. Norweska minister sprawiedliwości i sytuacji nadzwyczajnych, Emilie Enger Mehl, podkreśliła: – Nie możemy przyjąć nieproporcjonalnie dużej liczby wysiedleńców w porównaniu do innych krajów.
BEZPIECZNYCH OKRĘGÓW JEST SZEŚĆ
Na mocy nowych regulacji, które wejdą w życie 27 września, osoby ubiegające się o azyl z obwodów lwowskiego, wołyńskiego, iwano-frankowskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego i rówieńskiego nie będą objęte automatycznym przyznawaniem opieki humanitarnej. Dyrektoriat ds. Imigracji (UDI) uznał te obszary za bezpieczne, co oznacza, że każdy wniosek uchodźców z tych regionów będzie rozpatrywany indywidualnie.
OGRANICZENIA DLA UCHODŹCÓW
Warto zaznaczyć, że z ochrony zbiorowej wykluczeni będą także uchodźcy posiadający podwójne obywatelstwo oraz ci, którzy przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę przebywali poza jej terytorium. – Od dziś osoby dojeżdżające do Norwegii z obszarów uznanych przez UDI za bezpieczne będą traktowane zgodnie z typowymi przepisami dotyczącymi azylu – dodała Mehl.
Jak do tej pory, Norwegia przyjęła około 85 tysięcy uchodźców z Ukrainy. W pierwszej połowie roku liczba nowych wniosków zmniejszyła się o 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Mimo to, norweskie władze dostrzegają rosnące problemy z dostępnością mieszkań oraz przeciążeniem systemu pomocy społecznej.
PRZEMIANY W GRUPACH UCHODŹCÓW
Na piątkowej konferencji prasowej Mehl zwracała uwagę na wzrastającą liczbę przybywających uchodźców. Zauważyła, że zmienia się także struktura demograficzna tych grup. Na początku wojny dominowały kobiety i dzieci, natomiast obecnie coraz więcej przybywa mężczyzn, w tym wielu w wieku zdolnym do walki. – Teraz widzimy, że liczba przybywających osób ponownie zaczyna rosnąć – podkreśliła minister.
Rodziny osób korzystających już z opieki humanitarnej w Norwegii nie będą objęte nowymi ograniczeniami. Zmiany nie dotyczą także tych, którzy złożyli wniosek o azyl przed wprowadzeniem nowych regulacji oraz pacjentów leczonych w Norwegii.
Jednak w pozostałych przypadkach nowe przepisy oznaczają, że każdy wniosek będzie oceniany indywidualnie, co otwiera drogę dla ewentualnych odmów przyznawania azylu.
Bądź na bieżąco i śledź nas na Facebooku, dołączając do grona ponad 200 tys. naszych obserwatorów!
Źródło/foto: Interia