Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Vera Salvequart

Vera Salvequart

Vera Salvequart (26 listopada 1919 – 26 czerwca 1947) była niemiecką pielęgniarką i kapo w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, uznawaną za zbrodniarkę nazistowską.

Życiorys

Urodziła się w Wohontsch w Czechosłowacji w rodzinie Niemców sudeckich, a następnie wyemigrowała do Niemiec. Ukończyła szkołę pielęgniarską w Lipsku oraz rozpoczęła studia medyczne. W 1941 roku została aresztowana przez Gestapo z powodu związków z żydowskim mężczyzną i odmowy ujawnienia jego miejsca pobytu. Spędziła 10 miesięcy w obozie KL Flossenbürg.

W 1942 roku aresztowano ją ponownie, a w 1944 roku wyszła na wolność. Jednak już w listopadzie tego samego roku została aresztowana po raz trzeci i umieszczona w obozie Ravensbrück.

Rola w obozie

W Ravensbrück, z uwagi na niedobór personelu, Salvequart zaczęła pełnić funkcję kapo. Jako pielęgniarka uczestniczyła w brutalnych praktykach, w tym gazowaniu kobiet i dzieci. Brała udział w eksterminacji więźniów w obozowym szpitalu, podając im trujący proszek.

Pomimo swojej roli w obozie, Salvequart czasami pomagała innym więźniarkom, dostarczając im jedzenie i ciepłe napoje. Po wojnie ukrywała się dzięki pomocy więźniów męskiej części obozu, aż do momentu wyzwolenia.

Po wojnie i proces

Po wojnie przebywała w amerykańskim obozie, a następnie pracowała pod fałszywym nazwiskiem w biurze ds. prześladowanych rasowo. Wkrótce jednak została aresztowana przez Brytyjczyków i umieszczona w obozie dla internowanych.

5 grudnia 1946 roku stanęła przed brytyjskim Trybunałem Wojskowym, gdzie twierdziła, że jej działalność ograniczała się do wypełniania aktów zgonu. Liczni świadkowie jednak podważyli jej wersję. 3 lutego 1947 roku została skazana na karę śmierci. Jej prośba o ułaskawienie została odrzucona, a 26 czerwca 1947 roku została stracona przez powieszenie w więzieniu w Hameln.

Podsumowanie

Vera Salvequart była złożoną postacią, która z jednej strony brała udział w zbrodniach nazistowskich, a z drugiej podejmowała działania na rzecz innych więźniarek. Jej życie zakończyło się w obozie po wojnie, gdzie została osądzona za swoje czyny.