Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka w Krakowie 1988
Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka, która miała miejsce w dniach 25–28 sierpnia 1988 roku w Mistrzejowicach (Kraków), była niezależnym wydarzeniem poświęconym prawom człowieka. Organizatorami konferencji były Komisja Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność” oraz Ruch Wolność i Pokój. Głównym organizatorem z ramienia Komisji był Zbigniew Romaszewski, późniejszy wicemarszałek Senatu RP.
W konferencji uczestniczyło ponad 1000 osób, w tym 400 gości zagranicznych z takich krajów jak USA, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Australia i Szwecja. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował Lech Wałęsa.
Tematyka i dyskusje
Podczas konferencji prace toczyły się w siedmiu grupach problemowych, w których omawiano m.in.:
- prawo międzynarodowe
- sytuację mniejszości narodowych w Azji, Europie i Ameryce Środkowej
- teorię prawa wewnętrznego
- prawa dziecka
- ekologię
W dyskusjach brali udział znamienici goście, w tym przedstawiciele Senatu USA oraz działacze organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, jak Helsinki Watch.
Kolejne konferencje
W kolejnych latach zorganizowano dwie dodatkowe konferencje:
- II Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka w Leningradzie (ZSRR) w 1990 roku, która pierwotnie miała odbyć się w Wilnie, ale została przeniesiona z powodu blokady przez wojska sowieckie.
- III Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka w Warszawie w 1998 roku, zwołana w 50. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ.