W programie „Śniadanie Rymanowskiego” Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL, skrytykował Wołodymyra Zełenskiego, twierdząc, że gdyby nie był on „zakładnikiem ideologii banderowskiej”, powinien wykorzystać liczne okazje, aby w Polsce wyrazić swoje stanowisko. Zgorzelski jest zdania, że jego opowieści o ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej są jedynie naiwnością. W kontekście pomocy dla Ukrainy podkreślił, że kluczowe są także polskie interesy, dodając, że przystąpienie Kijowa do Unii Europejskiej będzie możliwe tylko po zakończeniu konfliktu z Rosją.
Mocne słowa o Zełenskim
Wicemarszałek nawiązał do problematyki ekshumacji ofiar UPA, przypominając ostatnie decyzje dotyczące polskich ofiar. 10 stycznia premier Donald Tusk ogłosił, że podjęto kroki w kierunku przeprowadzenia pierwszych działań ekshumacyjnych. Szef rządu podziękował za współpracę ministrom kultury obu krajów, zaznaczając, że czeka na dalsze decyzje.
Skuteczność w działaniach
Zgorzelski wyraził sceptycyzm co do skuteczności wcześniej podejmowanych prób przez Zełenskiego oraz jego poprzedników w kwestii ekshumacji. Zauważył, że zarówno polski, jak i ukraiński IPN działają w zupełnie innych warunkach, co przekłada się na ich efektywność. Podkreślił, że aktualny szef ukraińskiego IPN jedynie wskazuje, że to Ukraina ma przeprowadzać prace ekshumacyjne, co ocenił jako skandaliczne.
Ukraina w Unii Europejskiej
W programie odniósł się także do możliwości przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Michał Szczerba, europoseł KO, zwrócił uwagę na interesy Polski, jednak zauważył, że Ukraina nie będzie mogła aplikować o członkostwo w trakcie wojny. Zgorzelski potwierdził tę tezę, dodając, że przystąpienie do UE jest możliwe tylko po zakończeniu konfliktu.
Spór o ekshumacje Polskich ofiar
Spór między Warszawą a Kijowem trwa od 2017 roku, kiedy to ukraiński IPN wprowadził zakaz poszukiwań i ekshumacji polskich ofiar konfliktów na terytorium Ukrainy, co miało miejsce po zdemontowaniu pomnika UPA. W latach 2017-2024 złożono dziewięć wniosków o prowadzenie prac poszukiwawczych w różnych miejscach, z których część została rozpatrzona pozytywnie, a inne nie doczekały się odpowiedzi.
Decyzje dotyczące zniesienia moratorium na ekshumacje ogłoszono pod koniec listopada 2024 roku, co stanowi ważny krok w dalszym upamiętnianiu ofiar wydarzeń na Wołyniu.
Źródło/foto: Polsat News