Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju
Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju (fr. Basilique de Notre Dame de la Paix de Yamoussoukro) to największy kościół na świecie oraz najwyższa świątynia w Afryce i katolicki kościół na świecie. Znajduje się w Jamusukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej.
Historia
W 1983 roku prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Félix Houphouët-Boigny, wybrał Jamusukro na nową stolicę kraju. W ramach tego projektu zaplanowano budowę bazyliki, której architektem był Pierre Fakhoury. Budowa rozpoczęła się w 1985 roku i zakończyła w 1989 roku, a projekt wzorowano na bazylice św. Piotra w Watykanie. Kamień węgielny położono 10 sierpnia 1985 roku, a bazylikę konsekrowano 10 września 1990 roku przez papieża Jana Pawła II.
Od 1991 roku administrację nad bazyliką sprawują polscy pallotyni. W 1995 roku bazylika została wybrana jako miejsce obchodów III Światowego Dnia Chorych, a w 1997 roku odbyło się tu II Międzynarodowe Spotkanie Kapłanów.
Choć bazylika jest imponująca, nie pełni funkcji katedry; tę rolę pełni pobliska katedra św. Augustyna. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa, bazylika zajmuje powierzchnię 30 000 m², a podczas budowy użyto 70 000 m² marmuru. Świątynia pomieści 7 000 osób na siedząco oraz 11 000 na stojąco, a jej kopuła, zwieńczona krzyżem, jest jednym z największych na świecie.
Kontrowersje
Decyzja o budowie bazyliki wzbudziła kontrowersje, głównie ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia, które szacuje się na 300 mln USD. Krytycy podnosili kwestie zadłużenia kraju oraz niskiego poziomu życia mieszkańców, w kontekście tego, że katolicy stanowią jedynie niewielki procent ludności.