Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Miecz świętego Piotra

Miecz Świętego Piotra

Miecz Świętego Piotra, znany również jako tasak, jest relikwią przypisywaną Apostołowi Piotrowi. Aktualnie przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, a jego replika znajduje się w bazylice archikatedralnej.

Historia

Tasak ten po raz pierwszy wzmiankowany jest przez Jana Długosza w dziele Vitae Episcoporum Posnaniensium z 1609 roku. Długosz opisuje go jako oryginalną broń z czasów rzymskich lub kopię pobłogosławioną przez papieża Jana XIII. Według legendy, „miecz” miał być użyty przez świętego Piotra do odcięcia ucha Malchosa podczas pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

W 1699 roku archidiakon poznańskiej katedry opisał tasak jako fragment miecza świętego Piotra, który był prezentowany wiernym kilka razy w roku. W 1721 roku Kapituła Katedralna wydała dekret przenoszący relikwię do kapitularza.

W 968 roku tasak trafił na Ostrów Tumski jako dar Jana XIII dla biskupa Jordana lub księcia Mieszka I. Początkowo sądzono, że jest to replika z X wieku, jednak badania przeprowadzone przez naukowców z Muzeum Wojska Polskiego sugerują, że broń ta została wykuta w I wieku naszej ery. Inni badacze, w tym profesor Marian Głosek, sugerują, że tasak ma swoje korzenie w XIV wieku, co budzi kontrowersje w środowisku naukowym.

Opis

Tasak wykonany jest z pojedynczego kawałka żelaza. Jego całkowita długość wynosi 70,2 cm, a maksymalna szerokość 9,4 cm. Otwór o średnicy 0,4 cm znajduje się 10,3 cm od nasady. Głowica tasaka nie zachowała się.

Podsumowanie

Miecz Świętego Piotra, mimo kontrowersji dotyczących jego wieku, pozostaje jednym z najważniejszych artefaktów w polskiej kulturze, obok Szczerbca. Jego historia i związki z postacią świętego Piotra wzbudzają zainteresowanie zarówno wśród badaczy, jak i wiernych.

Bibliografia

  • M. Głosek, I. Kajzer: Miecz św. Piotra z katedry poznańskiej, „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej”, 1974, R. XXII.
  • Z. Rola: Tajemnice Ostrowa Tumskiego, Kraków 2000.