Stefan V (VI)
Stefan V (łac. Stephanus V, ur. w Rzymie, zm. 14 września 891) był papieżem od września 885 do 14 września 891. Pochodził z arystokratycznej rodziny i był kardynałem prezbiterem na Lateranie.
Wybór na papieża
Po śmierci Hadriana III, Stefan został jednogłośnie wybrany na papieża przez duchowieństwo i lud, bez konsultacji z cesarzem. Karol Gruby, oburzony tym wyborem, wysłał do Rzymu kanclerza Liutwalda, aby usunął Stefana z urzędu, jednak ostatecznie zrezygnował z tego planu.
Wyzwania podczas pontyfikatu
W czasie jego pontyfikatu Rzym był zagrożony atakami Saracenów. Papież zwrócił się o pomoc do cesarza Karola, który wyruszył na wojnę, lecz musiał się szybko wycofać w 866 roku. Po jego śmierci, brak prawowitego następcy doprowadził do rozpadu cesarstwa.
Prośby o pomoc
Stefan V prosił o wsparcie najpierw Arnulfa z Karyntii, a następnie Gwidona III ze Spoleto, którego koronował 21 lutego 891 roku na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Relacje z Kościołem Słowiańskim
W czasie jego papieskich rządów zmarł św. Metody, apostoł Słowian, a papież mianował jego następcą Gorazda. Stefan V zakazał jednak używania liturgii słowiańskiej, co spowodowało ucieczkę uczniów Metodego do Bułgarii i powrót do obrządku bizantyńskiego.
Podsumowanie
Stefan V był papieżem w trudnym okresie, zmagającym się z zagrożeniem ze strony Saracenów oraz wyzwaniami związanymi z Kościołem Słowiańskim. Jego pontyfikat zakończył się 14 września 891 roku.