Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zawirowania wokół Tuska po kontrowersyjnych wyrokach sądowych

Decyzje sądów dotyczące Prokuratury Krajowej oraz Marcina Romanowskiego wzbudziły kontrowersje na scenie politycznej. Część komentatorów uznaje je za „czarny piątek dla Tuska i jego zwolenników”, podczas gdy inni uważają, że są to jedynie „opinie trzech osób”. Minister sprawiedliwości oraz Prokuratura Krajowa kwestionują te postanowienia.

Podziały w opiniach i reakcjach

Ostatnia decyzja Sądu Najwyższego w sprawie Prokuratury Krajowej oraz orzeczenie Sądu Okręgowego dotyczące braku aresztu dla Marcina Romanowskiego wywołały burzę komentarzy w sieci.

Europoseł Michał Szczerba stwierdził, że „piątkowe stanowisko trzech 'neosędziów’ w sprawie świadka na ślubie Ziobry nie jest uchwałą i nie jest wiążące”, wypowiadając się w kontekście działania prokuratora Dariusza Barskiego.

Z kolei Romanowski określił te decyzje jako „czarny piątek” dla Donalda Tuska, wskazując na to, że przyczynią się one do przezwyciężenia bezprawia w Polsce. „Po orzeczeniach SN i SO to dziś 2:0 dla Polski” – podkreślił na platformie X.

Krytyka wobec decyzji sądów

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyraził przekonanie, że orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdza, iż Donald Tusk oraz Adam Bodnar doprowadzili do „kryminalnego puczu” w Prokuraturze Krajowej. „Dariusz Barski to legalny Prokurator Krajowy, a nominaci Tuska i Bodnara działają bezprawnie” – zaznaczył.

Roman Giertych ocenił natomiast wydane postanowienie jako „opinię trzech gości”, a nie wyrok Sądu Najwyższego. „To tylko osoby wyłonione w niekonstytucyjnej procedurze” – stwierdził w swoim wpisie.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar skrytykował działania „neosędziów”, oskarżając ich o upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości oraz próbę blokowania postępów w rozliczeniach. „Aktualne stanowisko nie ma mocy wiążącej. Nie zrezygnuję z dążenia do przywrócenia niezależnego sądownictwa” – dodał.

Konflikt dotyczący Prokuratury Krajowej

Reakcje wywołało także piątkowe orzeczenie Izby Karnej Sądu Najwyższego, które stwierdziło, że przywrócenie Dariusza Barskiego na stanowisko Prokuratora Krajowego w 2022 roku było prawidłowe. Decyzja ta jest wynikiem trwającego od stycznia sporu dotyczącego jej legalności.

W przeszłości Bodnar wręczył Barskiemu dokument, który uznawał jego ponowne powołanie do służby za nielegalne. Jego stanowisko tymczasowo zajmował prokurator Jacek Bilewicz, a następnie w konkursie wygrał Dariusz Korneluk, którego premier powołał w marcu tego roku na Prokuratora Krajowego.

Natomiast Sąd Okręgowy podtrzymał postanowienie o braku aresztu dla Marcina Romanowskiego, którego sprawę rozstrzygnęła trójka sędziów wybranych przez losowanie.

Romanowski, będący w latach 2019-2023 wiceszefem resortu sprawiedliwości, oraz pełnomocnikiem Zbigniewa Ziobry ds. Funduszu Sprawiedliwości, obecnie odpowiada za 11 zarzutów związanych z wyprowadzaniem pieniędzy z funduszu, w tym na zakup systemu szpiegującego Pegasus. W lipcu 2023 roku warszawski sąd rejonowy zdecydował o jego pozostawieniu na wolności, powołując się na immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Niemniej jednak, polski Sejm uchylił jego immunitet poselski, co skomplikowało sytuację Romanowskiego.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie