Dzisiaj jest 24 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kryzys w Sejmie: Premier odpowiada na oskarżenia o oszustwo wśród posłów PiS

W Sejmie doszło do gorącej wymiany zdań na temat nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Urszula Rusecka z Prawa i Sprawiedliwości oskarżyła rządzących o oszustwo wobec 200 tys. osób korzystających z renty socjalnej, zwracając uwagę, że projekt przedstawiony w parlamencie nie ma nic wspólnego z inicjatywą obywatelską. Słowa Ruseckiej były odpowiedzią na emocjonalne wystąpienie Iwony Hartwich z Koalicji Obywatelskiej, która zaapelowała bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego.

Nowelizacja i obietnice rządowe

Sejm przyjął zmiany w ustawie, które wprowadzają dodatek do renty socjalnej w wysokości 2520 złotych. Tuż przed głosowaniem Hartwich podziękowała rządowi za uwzględnienie zgłoszonych postulatów, co ma przynieść pomoc dla 130 tys. osób. Przypomniała, że w przeszłości dochodziło do protestów w tej sprawie, a w odpowiedzi na jej słowa posłowie PiS reagowali śmiechem. Hartwich stwierdziła, że ich zachowanie jest wymownym komunikatem dla osób protestujących.

Reakcje polityków

W swoich mediach społecznościowych premier Donald Tusk odniósł się do sytuacji, pisząc o „rechocie PiS”, komentując, że takie reakcje mówią więcej o tej partii niż wszystkie ich wystąpienia razem wzięte. W odpowiedzi na zachowanie Tuska, Janusz Kowalski z PiS przypomniał, że premier nie pojawił się rano w Sejmie, nawołując go do wyjaśnienia sprawy związanej z 65 milionami złotych z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wsparcie dla renty socjalnej

Urszula Rusecka z PiS zapewniła, że partia popiera nową ustawę, przy czym podkreśliła, że nie jest to projekt obywatelski, co spotkało się z alkoholem w postaci okrzyków „oszuści” ze strony zgromadzonych w Sejmie. Rusecka dodała, że 200 tys. osób na rentach socjalnych pozostanie z niczym, wskazując na różnicę między renty a nowym dodatkiem.

Obecna renta socjalna wynosi najniższą możliwą kwotę renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a w raportowanych propozycjach wnioskodawcy planują jej zwiększenie do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Wniosek został złożony w marcu 2023 roku, a jego procedura rozpoczęła się już w nowej kadencji Sejmu.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nas na Facebooku, komentując nasze artykuły na Interia Wydarzenia!

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie