„`html
Tyrawa Solna
Tyrawa Solna to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Sanok, zlokalizowana u ujścia rzeki Tyrawy do Sanu. Miejsce to jest częścią Gór Słonnych, a jego nazwa nawiązuje do historii związanej z warzeniem soli, które miało miejsce już w epoce brązu.
Historia
Wczesnośredniowieczne grodzisko w Tyrawie Solnej mogło być częścią dzisiejszego Mrzygłodu, znanego wówczas jako Tyrawa Królewska. W okresie między 1425 a 1431 rokiem zmieniło się koryto Sanu, co wpłynęło na podział osad. Tyrawa Solna była znana z soli tyrawskiej, wspomnianej w średniowiecznych dokumentach celnych.
W XVI i XVII wieku wieś była częścią ziemi sanockiej w województwie ruskiego. W 1565 roku istniała tutaj jedna bania żupy solnej. W XIX wieku posiadłości w Tyrawie Solnej stały się własnością rządową, a pod koniec tego stulecia właścicielami byli Abisz i Sosche Kanner, a później Stanisław Nowak.
Archeologia
W 1938 roku odkryto w Tyrawie Solnej brązowe naramienniki z epoki brązu. Badania archeologiczne z 2016 roku ujawniły ceramiczne instalacje solowarskie oraz fragmenty naczyń datowanych na okres od 1000 do 700 roku p.n.e. Kierownikiem misji archeologicznej był dr Maciej Dębiec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ostatnie żupy solne zlikwidowano w XIX wieku, choć relacje wskazują na ich wykorzystanie jeszcze w czasie II wojny światowej. Woda z okolicznych kopanek zawiera do 11% soli.
Zabytki
We wsi znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowana w 1837 roku. Prezentuje ona klasycystyczny styl ludowy z cechami latynizacji. Obecnie świątynia pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła filialnego.
„`